fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kto sfinansuje układ wykonawcy?

pieniądze
pieniądze
Adobe Stock
Płatność bezpośrednio do podwykonawcy nie zawsze oznacza dla inwestora ponoszenie realnych ciężarów restrukturyzacji wykonawcy. Istnieją sposoby, pozwalające inwestorowi skutecznie zminimalizować wartość odpowiedzialności.

W dobie pandemii coraz częściej spotykanym hasłem jest „restrukturyzacja". Nic dziwnego, gdyż pozwala ona na skuteczne zredukowanie zobowiązań przedsiębiorcy przy zabezpieczeniu interesu wierzycieli, którzy poprzez uczestniczenie w zgromadzeniu wierzycieli akceptują bądź nie zaproponowane zasady spłat przysługujących im wierzytelności. Jedną z branż, która stosunkowo chętnie korzysta z rozwiązań ustawy restrukturyzacyjnej jest budownictwo.

Obowiązek zapłaty na rzecz podwykonawcy

W procesie inwestycyjno-budowlanym istnieją generalne zasady dotyczące obowiązku płatności na rzecz podwykonawców przez inwestora. Obowiązki inwestora uregulowane zostały w kodeksie cywilnym (art. 6471) oraz w prawie zamówień publicznych (art. 143 w brzmieniu sprzed 1 stycznia 2021 r. oraz art. 465 – po 1 stycznia 2021 r.). Obie regulacje przewidują odpowiedzialność płatniczą inwestora w przypadku, gdy wykonawca uchyla się od obowiązku zapłaty podwykonawcom.

Czytaj...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA