Skarbówka nie kwestionuje umów z informatykami na samozatrudnieniu

Przedsiębiorca sam zdecyduje, czy zatrudnia na umowę o pracę czy współpracuje z samozatrudnionymi.

Aktualizacja: 26.02.2020 06:21 Publikacja: 25.02.2020 18:56

Skarbówka nie kwestionuje umów z informatykami na samozatrudnieniu

Foto: Adobe Stock

Mamy dobrą wiadomość dla firm, które korzystają z usług samozatrudnionych, czyli osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą i mających zwykle jednego kontrahenta. Skarbówka nie kwestionuje takich umów. Zgadza się, by przedsiębiorca zamiast umowy o pracę podpisał z informatykiem kontrakt o świadczenie usług. Z tego wniosek, że firmy nie muszą się obawiać tzw. testu przedsiębiorcy, o którym głośno było jeszcze kilka miesięcy temu.

Korzystną interpretację skarbówki otrzymała ostatnio firma z branży IT, która zatrudnia ponad 160 osób i wciąż poszukuje nowych pracowników. Dotychczas, zgodnie z przyjętą polityką wewnętrzną, preferowała umowy o pracę. W trakcie rekrutacji okazuje się jednak, że osoby o wymaganych kwalifikacjach wolą współpracę na innych zasadach. Dlatego wnioskodawca zamierza zawierać umowy o świadczenie usług z osobami fizycznymi prowadzącymi indywidualną działalność gospodarczą, potwierdzoną wpisem w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Czytaj także:

Samozatrudniony może mieć jednego klienta i płacić PIT liniowy

Ryzyko wykonawcy

Umowa będzie wykonywana w miejscu i czasie wybranym przez usługobiorcę. Przewidywaną liczbę godzin ustalą strony przed rozpoczęciem miesiąca. Wynagrodzenie będzie uzależnione od faktycznej liczby godzin poświęconych na wykonanie zadań. Usługobiorcy ponoszą zaś odpowiedzialność za jakość usług wobec spółki i osób trzecich.

Spółka wystąpiła o interpretację, by potwierdzić, że nie miała obowiązku pobierać zaliczek od wypłacanych im wynagrodzeń. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z takim stanowiskiem. Przypomniał, że zgodnie z art. 5b ustawy o PIT przy pozarolniczej działalności gospodarczej konieczne jest spełnienie łącznie trzech warunków: zleceniobiorca musi ponosić odpowiedzialność wobec osób trzecich, musi ponosić ryzyko gospodarcze, a czynności nie mogą być wykonywane w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego.

Dyrektor KIS potwierdził w interpretacji (nr 0114-KDIP3-1.4011.519.2019.3.MZ), że skoro współpracownicy prowadzą działalność gospodarczą, to na wnioskodawcy nie ciążą obowiązki płatnika wynikające z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wyjaśnił, że jeśli z umowy firmy ze współpracownikiem wynika, że to oni ponoszą wyłączną odpowiedzialność za swoje działania, to ich wynagrodzenie jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 14 ust. 1 ustawy o PIT.

Spółka odliczy VAT

W drugiej interpretacji wydanej dla tej samej spółki (nr 0114-KDIP1-1.4012.653. 2019.4.IZ) dyrektor KIS potwierdził, że przysługuje jej prawo do odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych przez współpracowników. Konieczne jest jednak spełnienie warunku – nie mogą tu zaistnieć okoliczności wskazane w art. 88 ustawy o VAT. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy. Mówi o przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Jednak skarbówka wprowadza jednocześnie inne ograniczenia. W jednej z interpretacji (nr 0111-KDIB1-3.4010.309. 2019. 3.MBD) stwierdziła, że jeśli firma zorganizuje imprezę integracyjną, to musi podzielić wydatki. Odliczy tylko poczęstunek i atrakcje dla pracowników, nie dla samozatrudnionych. A to dodatkowo komplikuje rozliczenie. Taką odpowiedź uzyskała spółka z branży IT, która zatrudnia zarówno specjalistów na podstawie umów o pracę, jak i podwykonawców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Marcin Zimny, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Zimny Doradcy Podatkowi

Interpretacja jest korzystna i zgodna z przyjętymi na rynku praktykami. Coraz częściej, szczególnie w takich branżach jak IT, zamiast umów o pracę zawierane są umowy o współpracę. Widzimy, że również stanowisko organów podatkowych stało się bardziej elastyczne. Przedsiębiorcy powinni jednak brać pod uwagę całokształt relacji między firmą a jej współpracownikami. Muszą one odpowiadać definicji działalności gospodarczej. Konieczne jest zatem spełnienie warunków określonych art. 5b ustawy o PIT, m.in. w zakresie ryzyka oraz odpowiedzialności za rezultat wykonywanych czynności (musi ją ponosić zleceniobiorca). O tym, czy współpracownik jest przedsiębiorcą czy pracownikiem, decydują nie tylko zapisy umowy między stronami, ale również faktyczne wykonanie postanowień umownych.

Mamy dobrą wiadomość dla firm, które korzystają z usług samozatrudnionych, czyli osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą i mających zwykle jednego kontrahenta. Skarbówka nie kwestionuje takich umów. Zgadza się, by przedsiębiorca zamiast umowy o pracę podpisał z informatykiem kontrakt o świadczenie usług. Z tego wniosek, że firmy nie muszą się obawiać tzw. testu przedsiębiorcy, o którym głośno było jeszcze kilka miesięcy temu.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów