fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Najem - jak korzystnie rozliczyć

Blok mieszkalny
Adobe Stock
Ci, którzy prowadzą biznes polegający na wynajmowaniu mieszkań, zapłacą wyższy podatek od nieruchomości – mówi Łukasz Szczygieł, doradca podatkowy w Legal Link.

Od 2021 r. właściciele mieszkań mogą płacić ryczałt zarówno jeśli zdecydują się na najem prywatny, jak też najem w ramach działalności gospodarczej. Według jakiej stawki płacą podatek od nieruchomości?

Zmiana przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym w zakresie najmu to bardzo dobra wiadomość dla wynajmujących. Organy podatkowe nie zakwestionują ich prawa do ryczałtu ze względu na rozmiar działalności, np. liczbę wynajmowanych mieszkań. Wydaje się jednak, że spory toczące się przez wiele lat w podatku dochodowym, mogą teraz zostać przeniesione na grunt podatku od nieruchomości.

Czytaj także: Wpływ lockdownu na najem nieruchomości komercyjnych

Skąd taki wniosek?

Przypomnijmy najpierw, że do końca 2020 r. wynajmujący mogli płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych tylko wówczas, gdy świadczyli usługi tzw. najmu prywatnego, poza prowadzoną działalnością gospodarczą. Zdarzało się jednak, że organy podatkowe kwestionowały rozliczenie...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA