Dematerializacja akcji - jaka rola zarządu spółki

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych objęła obowiązkiem dematerializacji kolejną po obligacjach kategorię papierów wartościowych. Dotychczas wyemitowane przez spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne dokumenty akcji, z dniem 1 stycznia 2021 r., zostaną wyeliminowane z obrotu na rzecz zapisu elektronicznego w rejestrze akcjonariuszy prowadzonym przez podmiot uprawniony do prowadzenia rachunków papierów wartościowych lub w depozycie papierów wartościowych.

Publikacja: 20.02.2020 17:15

Dematerializacja akcji - jaka rola zarządu spółki

Foto: Adobe Stock

Pomimo że mamy do czynienia z rejestrem akcjonariuszy, co bezpośrednio kojarzyć się może z akcjami, warto zaznaczyć, że obowiązek dematerializacji dotyczy nie tylko akcji. Wprowadzona obowiązkowa rejestracja obejmuje również przykładowo warranty subskrypcyjne emitowane przez spółki w ramach programów motywacyjnych.

Akcje tej samej spółki nie mogą być zarejestrowane jednocześnie w rejestrze akcjonariuszy i depozycie papierów wartościowych. Spółki publiczne zobowiązane są zarejestrować swoje dotychczas niezdematerializowane akcje w depozycie papierów wartościowych, natomiast spółka niebędąca spółką publiczną musi podjąć decyzję co do wyboru podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy spółki czy też rejestracji papierów wartościowych w depozycie. Decyzja ta nie należy jednak do zarządu spółki, a do walnego zgromadzenia. Jaka jest zatem rola zarządu w procesie dematerializacji papierów wartościowych spółki?

Pozostało 80% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara