Twardy Brexit w pięciu krokach - kampania informacyjna dla firm

Komisja Europejska i polski rząd wystartowały z kampanią informacyjną dla firm na wypadek twardego brexitu.

Aktualizacja: 19.02.2019 08:07 Publikacja: 19.02.2019 07:34

Twardy Brexit w pięciu krokach - kampania informacyjna dla firm

Foto: Adobe Stock

Przedsiębiorcy, którzy handlują z Wielką Brytanią, powinni przygotować się na wyjście tego kraju z Unii Europejskiej bez porozumienia – zachęca Komisja Europejska. Rozpoczęła się już kampania informacyjna w internecie – zarówno na stronach Komisji Europejskiej, jak też polskiego rządu.

Czytaj też:

Celne konsekwencje brexitu

Brexit - co oznacza dla polskich firm

Twardy brexit wywoła chaos w rozliczaniu VAT

Ochrona danych osobowych po brexicie

Brexit: co z audytorami i ich klientami w Polsce

Pięć ważnych punktów

– Dużo zależy od tego, czy przedsiębiorstwa prowadzące handel ze Zjednoczonym Królestwem będą na bieżąco z przepisami celnymi, które w przypadku braku porozumienia zaczną obowiązywać od pierwszego dnia po brexicie – powiedział Pierre Moscovici, komisarz do spraw gospodarczych i finansowych, podatków i ceł.

W ramach kampanii Komisja uruchomiła polskojęzyczną stronę internetową ec.europa.eu/taxation_customs/uk-withdrawal-pl. Zaproponowano na niej, by przedsiębiorcy handlujący ze Zjednoczonym Królestwem zaczęli od pięciu podstawowych kroków:

- zarejestrowanie przedsiębiorstwa w krajowych organach celnych, aby móc prowadzić wymianę handlową z krajami spoza UE,

- ustalenie, czy przedsiębiorstwo dysponuje niezbędnymi zasobami i możliwościami (pracownicy, dostęp do systemów informatycznych, przestrzeń magazynowa itp.) oraz posiada wszystkie pozwolenia celne niezbędne do przywozu i wywozu,

- uzyskanie informacji od krajowych organów celnych, z których uproszczeń celnych i ułatwień, takich jak gwarancje i uproszczenia tranzytowe, można korzystać,

- rozważenie złożenia wniosku do krajowych organów celnych o przyznanie statusu upoważnionego przedsiębiorcy (AEO),

- porozumienie się z partnerami handlowymi (dostawcami, pośrednikami, przewoźnikami itp.), gdyż brexit może również wpływać na łańcuch dostaw do danej firmy.

Zarejestruj się na cle

W Polsce rejestracja dla celów obrotu towarowego z krajami poza UE odbywa się poprzez rejestrację firmy na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (puesc.gov.pl). Użycie tej strony pozwala wygenerować tzw. certyfikat celny i uzyskać numer EORI (ang. Economic Operator Registration Index). To konieczne dla dokonywania zgłoszeń celnych, które dziś są w całości zelektronizowane.

Sugerowany przez Komisję kontakt z krajowymi organami celnymi w sprawie ograniczeń obrotu z zagranicą może być istotny ze względu na długą listę towarów podlegających ograniczeniom w obrocie z krajami spoza UE. Chodzi tu m.in. o odpady, niektóre niebezpieczne chemikalia, substancje zubożające warstwę ozonową, organizmy zmodyfikowane genetycznie, zagrożone gatunki zwierząt itd.

Kampania informacyjna jest w Polsce prowadzona m.in. na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów pod adresem podatki.gov.pl/clo/brexit. Są tam informacje o obowiązujących dziś zakazach oraz ograniczeniach w imporcie i eksporcie. Zamieszczono tam też unijną taryfę celną, informacje o regułach pochodzenia towarów dla celów stosowania preferencji celnych (choć nie wiadomo jeszcze, czy i jakim preferencjom będą podlegały towary brytyjskie).

Wielka Brytania ma pozostać stroną konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej oraz konwencji o upraszczaniu formalności w handlu towarami (SAD). Oznacza to, że z dniem brexitu operacyjnie będzie stosować te same zasady dotyczące zgłoszeń celnych na dokumencie SAD oraz zasady procedury tranzytu, jakie obowiązują w UE.

O ile serwis MF koncentruje się na sprawach podatkowo-celnych, o tyle inne kwestie prawne związane z biznesem zostały przedstawione w serwisie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii biznes.gov.pl/pl/aktualnosci/brexit-jak-sie-przygotowac. Przedstawiono tam informacje dotyczące skutków brexitu, m.in. dla kwestii znaków towarowych, kwalifikacji zawodowych, prawa spółek, żywności, farmaceutyków i innych.

Swoją kampanię informacyjną prowadzi też rząd brytyjski na stronie https://euexit.campaign.gov.uk/. Równocześnie po tamtej stronie kanału La Manche trwają prace nad wieloma aktami prawnymi, które mają być wdrożone na wypadek twardego brexitu. Londyn planuje wdrożyć ich około tysiąca.

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE ma nastąpić o północy z 29 na 30 marca 2019 r. Jeśli nie dojdzie do porozumienia z UE, o tej porze w handlu zaczną obowiązywać procedury eksportowo-importowe zamiast dzisiejszych procedur wewnątrzwspólnotowych. Oznacza to kontrole celne towarów oraz zmiany w rozliczeniach VAT.

Przedsiębiorcy, którzy handlują z Wielką Brytanią, powinni przygotować się na wyjście tego kraju z Unii Europejskiej bez porozumienia – zachęca Komisja Europejska. Rozpoczęła się już kampania informacyjna w internecie – zarówno na stronach Komisji Europejskiej, jak też polskiego rządu.

Czytaj też:

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara