fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

O czym powinna wiedzieć firma, która jest dłużnikiem

Dłużnik
Adobe Stock
Oddłużenie, jak każdą kurację, należy zacząć od postawienia diagnozy. Zadłużony przedsiębiorca powinien mieć rozeznanie: ile ma długów, z jakich tytułów one wynikają oraz posiadać dokumentację, która to potwierdzi.

Nie ma panaceum, które może zastosować każdy zadłużony przedsiębiorca. Czynności faktyczne muszą być dostosowane do jego sytuacji. Analiza konkretnego przypadku jest punktem wyjścia do opracowania strategii wyjścia z długów.

Niebezpieczne tryby postępowania

Wielu przedsiębiorców – osób fizycznych finansuje się z pożyczek w parabankach lub korzysta z bankowych kredytów gotówkowych. Jeśli w umowie przedsiębiorca nie ujawnił, że pożyczka jest przeznaczona na działalność gospodarczą, to formalnie działa on jako konsument. Wówczas jest przez prawo traktowany w sposób uprzywilejowany. Może się okazać, że wcale nie będzie zobowiązany spłacać części długu, np. prowizji od pożyczki (jeszcze do niedawna sięgały one nawet 100 proc. kwoty kapitału). Nawet jeśli bank czy parabank wypowie umowę i wystąpi do sądu, to istnieją bardzo duże szanse, że powództwo w dużej części zostanie oddalone. Sam proces w pierwszej instancji potrwa przynajmniej pół roku....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA