Jakie ograniczenia cesji są możliwe w obrocie gospodarczym

Jednym z najczęściej spotykanych w umowach gospodarczych zastrzeżeń jest ograniczenie prawa do przeniesienia wierzytelności z umowy na podmiot trzeci – ograniczenie cesji. Ponieważ dłużnikowi najczęściej nie jest obojętne względem kogo ma spełnić świadczenie, to warto kilka rzeczy na temat cesji wiedzieć.

Publikacja: 15.02.2019 06:00

Jakie ograniczenia cesji są możliwe w obrocie gospodarczym

Foto: Adobe Stock

Co to jest cesja? W jakiej formie może zostać zawarta? Co może, a co nie może być przedmiotem cesji? Czy można ograniczyć prawo do dokonania cesji wierzytelności? Jak się zabezpieczyć przed obejściem umownego ograniczenia prawa do cesji wierzytelności?

Czytaj także: Cesja umów gospodarczych lub przekazanie bazy danych klientów powinno być traktowane jako know-how

Uwaga! Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelności na osobę trzecią

Warto zaznaczyć, że z cesją związane są dwie umowy oraz trzy podmioty.

Dwie umowy to:

- umowa podstawowa (z której prawa i obowiązki mogą być przedmiotem umowy cesji);

- umowa cesji (inaczej umowa przelewu – w skrócie przelew lub cesja).

Trzy podmioty to:

- dłużnik (debitor) – strona zobowiązana z umowy podstawowej;

- wierzyciel (cedent) – strona uprawniona z umowy podstawowej (osoba posiadająca wierzytelność, czyli uprawnienie do żądania od dłużnika spełnienia świadczenia, np. zapłaty);

- nabywca wierzytelności (cesjonariusz) – podmiot, na którego rzecz zostaje dokonana cesja (czyli przelew wierzytelności).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelności na osobę trzecią, chyba że sprzeciwiałoby się to zastrzeżeniu umownemu, ustawie albo właściwości zobowiązania.

Cesja musi nastąpić w drodze umowy

Bardzo istotne jest, że na podstawie umowy cesji nabywca wierzytelności nabywa wierzytelność z umowy podstawowej, nie nabywa jednak obowiązków. W konsekwencji zawarcia umowy cesji umowa podstawowa zmienia się w ten sposób, że do dwóch stron dotychczasowego zobowiązania dochodzi trzecia (nabywca wierzytelności). Dotychczasowe prawa i obowiązki skupione w osobie wierzyciela zostają rozdzielone między nabywcę wierzytelności, który nabywa prawa oraz wierzyciela z umowy podstawowej, przy którym zostają obowiązki.

Na przykład, przy cesji wierzytelności z umowy najmu, wynajmujący (tutaj wierzyciel) ma obowiązek świadczyć na rzecz najemcy zgodnie z treścią umowy najmu (tj. udostępniać mu lokal), natomiast nabywca wierzytelności jest uprawniony do otrzymywania czynszu.

Wraz z wierzytelnością na nabywcę wierzytelności przechodzi z mocy prawa (czyli bez potrzeby czynienia dodatkowych zastrzeżeń) ogół uprawnień przysługujących wierzycielowi z umowy podstawowej, np. roszczenie o zaległe odsetki, prawa uboczne zabezpieczające daną wierzytelność (wynikające z poręczenia, zastawu lub hipoteki), roszczenie o odszkodowanie za nienależyte wykonanie zobowiązania, roszczenie o zapłatę kary umownej, roszczenie o udzielenie przez dłużnika informacji o przedmiocie świadczenia, konsekwencje zawarcia umowy prorogacyjnej (czyli umowy wskazującej sąd właściwy do rozstrzygania sporów między stronami) oraz umowy na sąd polubowny.

W dowolnej formie

Przepisy nie nakładają obowiązku zawarcia umowy cesji w określonej formie, co oznacza, że może być ona zawarta nawet ustnie. Nie rekomenduję jednak tej formy, szczególnie w relacjach gospodarczych. W razie sporu bardzo trudno będzie wykazać okoliczności istotne dla sprawy, w szczególności, jaka była treść zawartej umowy, a w konsekwencji, jakie były prawa i obowiązki stron.

Umowa cesji musi wskazywać stosunek prawny, z którego wierzytelność wynika, czyli umowę podstawową, strony umowy podstawowej i przedmiot świadczenia.

Umowa cesji może być odpłatna lub nieodpłatna.

Szeroki katalog wierzytelności...

Przedmiotem cesji mogą być zarówno wierzytelności z czynności prawnych dokonanych pod warunkiem zawieszającym lub z zastrzeżeniem terminu, wierzytelności, u których podłoża leży częściowo tylko zrealizowany stan faktyczny uzasadniający jej powstanie, wierzytelności istniejące (które istnieją w chwili zawarcia umowy cesji) oraz wierzytelności, których powstanie jest w całości kwestią przyszłości. Na przykład przedmiotem cesji może być wierzytelność o zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane, która powstanie dopiero w chwili wykonania określonego etapu prac, a nie w dacie zawarcia umowy cesji. Wierzytelność przyszła, będąca przedmiotem umowy cesji, zostanie przeniesiona na nabywcę dopiero z chwilą jej powstania.

Przedmiotem cesji mogą być nie tylko wierzytelności z umownych stosunków zobowiązaniowych (np. umowa najmu, umowa o świadczenie usług, umowa o dzieło itp.) lecz także ze stosunków obligacyjnych wynikających z jednostronnych czynności prawnych (np. z testamentu), bezpodstawnego wzbogacenia, czynów niedozwolonych (roszczenie o naprawienie szkody), bądź aktów administracyjnych. W praktyce w obrocie gospodarczym najczęściej przedmiotem cesji są wierzytelności pieniężne (w szczególności uprawnienie do żądania zapłaty). Przedmiotem cesji może być również:

- wierzytelność o naprawienie szkody powstałej w związku z ruchem pojazdu mechanicznego;

- istniejących i ustalonych w chwili dokonania przelewu wierzytelności z tytułu refundacji różnicy pomiędzy ceną rynkową leku, a jego ceną detaliczną obowiązującą ubezpieczonego konsumenta, który nabył lek;

- zindywidualizowane części wierzytelności przyszłej.

Umową cesji można przenieść na nabywcę całą wierzytelność albo jej część (jeśli wierzytelność jest podzielna). Na przykład można dokonać cesji całej wierzytelności w wysokości 100 złotych albo tylko jej części w wysokości 50 złotych. Można rówież dokonać cesji kilku z rat, jeśli płatność wierzytelność następuje ratami. Jeśli przedmiotem wierzytelności jest świadczenie okresowe (np. czynsz), to można przenieść uprawnienie do należności czynszowych za dany okres. Możliwa jest również cesja kilku z przysługujących wierzycielowi wierzytelności lub tylko jednej, na przykład można cedować wierzytelność główną bez odsetek albo odwrotnie (warunkiem jest, żeby cedowana wierzytelność była możliwa do wyodrębnienia). Możliwa jest również cesja samej kary umownej.

Reasumując, aby móc dokonać cesji części lub niektórych wierzytelności koniecznym jest, żeby przenoszone uprawnienie będące częścią wierzytelności miało charakter samodzielny (niezależny od innych uprawnień).

... ale z wyjątkiem

Przedmiotem cesji nie może być, między innymi: prawo odkupu, prawo pierwokupu, udział wspólnika w spółce cywilnej (jednak cesja wierzytelności o wypłatę zysku może być przedmiotem cesji), lokatorskie prawo do lokalu spółdzielczego. Cesja wymienionych wierzytelności jest zabroniona bezwzględnie obowiązujący przepisami prawa. W konsekwencji, przelew tych wierzytelności byłby bezwzględnie nieważny.

Warto zastrzegać ograniczenia

Co do zasady cesja może zostać dokonana bez zgody dłużnika, chyba że sprzeciwiałoby się to zastrzeżeniu umownemu.

Bardzo często cesja wierzytelności jest sprzeczna z interesami dłużnika. Sprzeczność ta w większości wynika z praktycznych powodów, np. nabywca wierzytelności może być trudniejszy we współpracy (nie być skłonny do odroczenia terminu płatności, nie wyrażać chęci na rozłożenie świadczenia na raty, czy czynienia innych ustępstw na rzecz dłużnika). Najczęściej dłużnikowi nie jest obojętne, na rzecz kogo spełnia świadczenie i w związku z tym chce mieć kontrolę nad tym, jak umowa będzie wykonywana w przyszłości.

Celem zabezpieczenia swoich interesów, dłużnik powinien więc upierać się, aby w umowie podstawowej zastrzeżono ograniczenie albo wyłączenie prawa cesji.

Ograniczenie prawa cesji może polegać na przykład na:

- uzależnieniu skuteczności cesji od zaistnienia określonych warunków (np. w wyroku z 25 marca 1969 roku Sąd Najwyższy uznał, że jeśli regulaminy Powszechnej Kasy Oszczędności, stanowiące integralną część umowy rachunku bankowego, uzależniają przeniesienie wierzytelności od zachowania określonej formy, to brak tej formy powoduje bezskuteczność przelewu);

- wskazaniu konkretnego podmiotu, na rzecz którego cesja może być dokonana (w takim wypadku cesja na rzecz innej osoby lub firmy nie będzie skuteczna).

W obrocie gospodarczym ograniczenie dopuszczalności cesji najczęściej zawarte jest bezpośrednio w umowie podstawowej. Może ono jednak stanowić odrębną umowę, której przedmiotem jest tylko ograniczenie cesji. Należy pamiętać, że zgodnie z zasadą swobody umów, strony w każdej chwili mogą zmienić obowiązujące je zasady ograniczające lub wyłączające prawo cesji wierzytelności.

Najczęściej w obrocie gospodarczym strony uzależniają prawo cesji od zgody dłużnika. Najczęściej klauzula umowna przyjmuje następujące brzmienie: „żadna ze stron nie może dokonać cesji praw ani obowiązków wynikających z niniejszej umowy na rzecz innej osoby lub podmiotu bez uzyskania pisemnej zgody drugiej strony."

Obejście zakazu

Jeśli wierzyciel zawrze umowę cesji bez zgody dłużnika (czyli wbrew ustaleniom stron umowy podstawowej), to taka umowa cesji nie będzie bezwzględnie nieważna. Losy zawartej przez wierzyciela umowy będą zależeć od dobrej woli dłużnika. Zgoda dłużnika „uzdrowi" wadliwie zawartą umowę. Jeśli jednak dłużnik nie wyrazi zgody na cesję wierzytelności, to dłużnik będzie zobowiązany świadczyć wyłącznie na rzecz wierzyciela.

Zastrzeżenie w umowie podstawowej zakazu cesji wierzytelności bez zgody dłużnika jest skuteczne względem wszystkich, również podmiotów, które nie są stroną umowy podstawowej. Mimo to, zakaz cesji jest możliwy do obejścia przez wierzyciela, jeżeli dłużnik wcześniej nie zabezpieczy dodatkowo swoich interesów.

Ustawodawca uznał, że jeżeli wierzytelność jest stwierdzona pismem, zastrzeżenie w umowie podstawowej, iż cesja nie może nastąpić bez zgody dłużnika, jest skuteczne względem nabywcy wierzytelności tylko wtedy, gdy pismo zawierało wzmiankę o tym zastrzeżeniu, chyba że nabywca wierzytelności w chwili cesji o zastrzeżeniu wiedział.

Przykład

Przedsiębiorca A zawiera z przedsiębiorcą B (np. biurem księgowym) umowę podstawową (np. umowę o świadczenie usług księgowych). Umowa podstawowa zawiera zakaz cesji wierzytelności umownych bez zgody dłużnika. Jeśli biuro księgowe dokona cesji wynagrodzenia objętego fakturą X na podmiot trzeci, to taka umowa cesji będzie ważna, mimo braku wymaganej zgody, o ile na fakturze brak będzie wzmianki o zakazie cesji, a nabywca wierzytelności nie będzie znał treści umowy podstawowej. W konsekwencji przedsiębiorca A będzie zobowiązany zapłacić kwotę objętą fakturą za usługi księgowe nabywcy wierzytelności.

Można zapobiec takim skutkom jak w przykładzie. Wystarczy, że w umowie podstawowej wpiszemy postanowienie, iż każda faktura musi zawierać wzmiankę o zakazie cesji oraz dopilnujemy, aby faktury taką wzmiankę rzeczywiście posiadały.

Możliwość obejścia zakazu cesji w sposób opisany powyżej wynika z faktu, iż ochrona nabywcy wierzytelności jest bardzo szeroka. Do tego stopnia, iż uznaje się, że ochrona nabywcy wierzytelności nie jest wyłączona, jeśli pismo stwierdzające istnienie wierzytelności (np. faktura) nie zawiera wzmianki o zastrzeżeniu zakazującym dokonanie cesji bez zgody dłużnika, a o zastrzeżeniu tym nabywca wierzytelności mógł się dowiedzieć przy dołożeniu należytej staranności. Czyli, jeśli nabywca może się dowiedzieć o zakazie cesji przez samo zażądanie okazania umowy podstawowej, a tego nie zrobi, to mimo zakazu cesja będzie skuteczna.

Anna Diaby-Lipka adwokat Anna Diaby-Lipka Kancelaria Adwokacka

Moim zdaniem, zbyt szeroka ochrona nabywcy wierzytelności nie jest uzasadniona. W skrajnych sytuacjach może dochodzić do tego, że podmioty w obrocie profesjonalnym będą nabywać wierzytelności, bez wymaganej umową podstawową zgody dłużnika, na podstawie faktur bez wnikania w treść umowy podstawowej, która stanowi źródło cedowanej wierzytelności. Dłużnik, który nie zadba odpowiednio o swoje interesy, będzie mógł się bronić przed cesją dokonaną bez jego zgody jedynie poprzez wykazanie, że nowy wierzyciel wiedział o zakazie cesji w chwili jej dokonania. Przeprowadzenie takiego dowodu może być bardzo trudne, czasami wręcz niemożliwe. To, że wierzyciel dowiedział się o zakazie cesji po zawarciu umowy, nie ma znaczenia dla stwierdzenia skuteczności cesji wierzytelności. Sąd Najwyższy, w wyroku z 19 czerwca 2009 roku, uznał, że na nabywcy wierzytelności nie ciąży obowiązek weryfikowania informacji o ewentualnym zakazie cesji bez zgody dłużnika w innych dokumentach niż przedłożone przez zbywcę wierzytelności. W konsekwencji wierzyciel nie musi żądać przedstawienia mu umowy, z której wynika przenoszona wierzytelność. Może się zadowolić przedstawionymi fakturami VAT, niezawierającymi stosownych wzmianek o zakazie cesji. Reasumując, bardzo istotne jest, jak się zabezpieczy swoje interesy na etapie zawierania umowy. Zastrzeżenie zakazu cesji jest dodatkowym zastrzeżeniem umownym, jednak brak dbałości o szczegóły na tym etapie może okazać się znamienny na etapie wykonania umowy.

Co to jest cesja? W jakiej formie może zostać zawarta? Co może, a co nie może być przedmiotem cesji? Czy można ograniczyć prawo do dokonania cesji wierzytelności? Jak się zabezpieczyć przed obejściem umownego ograniczenia prawa do cesji wierzytelności?

Czytaj także: Cesja umów gospodarczych lub przekazanie bazy danych klientów powinno być traktowane jako know-how

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Rosati: Manowska blokuje posiedzenie Trybunału Stanu
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Sądy i trybunały
Jest nowy prezes sądu w Olsztynie. W miejsce Macieja Nawackiego
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a