To, czy firma zalicza się do sektora mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw, może mieć duże znaczenia dla jej funkcjonowania. Jest to szczególnie widoczne przy różnego rodzaju obowiązkach sprawozdawczych i statystycznych, gdzie zwykle jest tak, że im większa firma, tym więcej papierkowej roboty. Różnice są także wyraźne przy okazji różnego rodzaju instrumentów wsparcia dla firm (pomoc publiczna): zwolnień, ulg, dotacji, preferencyjnych pożyczek lub kredytów. Bardzo często takie instrumenty są zarezerwowane wyłącznie dla małych i średnich firm, a nawet jeżeli nie, to dostęp do nich dużych podmiotów jest obwarowany większą ilością warunków, które trzeba spełnić.

Czasami więc warto być w grupie MSP. A o przynależności do tego sektora decydują takie elementy jak: liczba zatrudnionych pracowników, wyniki finansowe (obrót, suma bilansowa), ewentualne powiązania z innymi firmami lub podmiotami publicznymi. Nie wchodząc w tym miejscu w szczegóły, obecnie za mikro, małą lub średnią firmę może być uznana wyłącznie taka, która zatrudnia maksymalnie 249 osób, jej przychody roczne nie przekraczają równowartości 50 mln euro, a roczna suma bilansowa zamyka się kwotą 43 mln euro.

Komisja Europejska prowadzi obecnie konsultacje, które mają odpowiedzieć na pytanie, czy i ewentualnie w jaki sposób zmienić kryteria decydujące o statusie MSP. Ponieważ dla wielu przedsiębiorców może to być bardzo ważne, warto wziąć udział w konsultacjach. W tym celu należy wypełnić ankietę, która znajduje się na stronie ec.europa.eu/eusurvey.