fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Czy dojdzie do zmiany definicji MSP

Adobe Stock
Komisja Europejska zastanawia się nad zmianą kryteriów decydujących o uznawaniu firmy za małego, średniego lub dużego przedsiębiorcę. Na stronie internetowej Komisji dostępna jest ankieta, w której przedsiębiorcy mogą wyrazić swoją opinię na ten temat.

To, czy firma zalicza się do sektora mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw, może mieć duże znaczenia dla jej funkcjonowania. Jest to szczególnie widoczne przy różnego rodzaju obowiązkach sprawozdawczych i statystycznych, gdzie zwykle jest tak, że im większa firma, tym więcej papierkowej roboty. Różnice są także wyraźne przy okazji różnego rodzaju instrumentów wsparcia dla firm (pomoc publiczna): zwolnień, ulg, dotacji, preferencyjnych pożyczek lub kredytów. Bardzo często takie instrumenty są zarezerwowane wyłącznie dla małych i średnich firm, a nawet jeżeli nie, to dostęp do nich dużych podmiotów jest obwarowany większą ilością warunków, które trzeba spełnić.

Czasami więc warto być w grupie MSP. A o przynależności do tego sektora decydują takie elementy jak: liczba zatrudnionych pracowników, wyniki finansowe (obrót, suma bilansowa), ewentualne powiązania z innymi firmami lub podmiotami publicznymi. Nie wchodząc w tym miejscu w szczegóły, obecnie za mikro, małą lub średnią firmę może być uznana wyłącznie taka, która zatrudnia maksymalnie 249 osób, jej przychody roczne nie przekraczają równowartości 50 mln euro, a roczna suma bilansowa zamyka się kwotą 43 mln euro.

Komisja Europejska prowadzi obecnie konsultacje, które mają odpowiedzieć na pytanie, czy i ewentualnie w jaki sposób zmienić kryteria decydujące o statusie MSP. Ponieważ dla wielu przedsiębiorców może to być bardzo ważne, warto wziąć udział w konsultacjach. W tym celu należy wypełnić ankietę, która znajduje się na stronie ec.europa.eu/eusurvey.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA