fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Upadłość jednoosobowego przedsiębiorcy

Adobe Stock
Kiedy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może ogłosić swoją upadłość i jakie ma to dla niej konsekwencje? Kiedy należy złożyć stosowny wniosek? Jakie warunku należy spełnić do ogłoszenia upadłości? Co z długami po zakończeniu postępowania upadłościowego? Te i inne pytania najczęściej zadają sobie mali przedsiębiorcy, którzy popadli w trudności finansowe i nie są w stanie na bieżąco realizować swoich zobowiązań.

Przepisy prawa upadłościowego w sposób szczególny regulują niektóre kwestie dotyczące jednoosobowych przedsiębiorców. Aby przeprowadzić skutecznie postępowanie upadłościowe i uzyskać oddłużenie taki przedsiębiorca musi spełnić szereg przesłanek w odpowiednim czasie. Ważna jest również świadomość nadchodzących zmian w ustawie Prawo upadłościowe, które dotyczyć będą w dużej mierze jednoosobowych przedsiębiorców i możliwości ich oddłużenia.

Przejściowe problemy finansowe a niewypłacalność

Przedsiębiorca doświadczający problemów z regulowaniem na bieżąco swoich zobowiązań finansowych powinien przeanalizować swoją sytuację i ustalić czy można uznać, że doszło do jego niewypłacalności. Definicja zawarta w art. 11 ust. 1 ustawy – Prawo upadłościowe (dalej: p.u.). wskazuje, że podmiot jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Jak jednak należy rozumieć utratę zdolności do wykonywania wym...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA