Firmy, od tych działających jednoosobowo, do zatrudniających maksymalnie 249 osób, których roczny obrót nie przekracza 50 mln euro lub całkowity roczny bilans zamyka się w kwocie 43 mln euro, prowadzące działalność na obszarze jednego z następujących województw: podlaskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, świętokrzyskie lub podkarpackie, mogą starać się o dofinansowanie projektów związanych z umiędzynarodowieniem działalności.

Chodzi o wsparcie kompleksowych projektów doradczo-wdrożeniowych, którym celem jest zmiana dotychczasowego modelu biznesowego w taki sposób, aby umiędzynarodowić działalność przedsiębiorstwa, w szczególności aby weszło ono ze swoimi produktami na zagraniczne rynki (eksport), bądź dokonało tam ekspansji w formie bezpośredniej inwestycji zagranicznej (stworzenie oddziału, filii, zakładu produkcyjnego).

Właśnie w tym celu firmy otrzymają dofinansowanie, które wolno będzie wykorzystać na zakup różnego rodzaju specjalistycznych usług służących stworzeniu biznes planu umiędzynarodowienia, a następnie jego praktycznemu wykorzystaniu. Przykładowo firma wynajmie konsultantów, którzy podpowiedzą, na jakim (jakich) rynkach się skoncentrować, jak na nie wejść, jak wyszukać potencjalnych partnerów handlowych, dostosować produkt lub usługę do jego specyfiki. A następnie, w ramach praktycznej części, firma będzie się np. starać o wymagane certyfikaty lub weźmie udział w międzynarodowych targach lub zagranicznej wystawie, na której zaprezentuje swoją ofertę. Wydatki, które zostaną uznane za kwalifikowane, będą mogły być finansowane nawet w takiej proporcji, że przedsiębiorca wyłoży 15 proc., a Unia Europejska sfinansuje pozostałe 85 proc. Jest więc o co walczyć.

Za realizację działania 1.2 „Internacjonalizacja MSP" programu „Polska wschodnia" odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Ona też ogłosiła konkurs i będzie przyjmować wnioski o dofinansowanie. Aplikacje będzie można składać od 27 lutego do czwartego września, z zastrzeżeniem, że nabór podzielony jest na rundy.