fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odszkodowanie od Skarbu Państwa za zamknięcie firmy a uchylenie decyzji sanepidu za złamanie zakazów sanitarnych

Restauracja w czasach koronawirusa
Fotorzepa/Paweł Rochowicz
Wojewódzki sąd administracyjny uchylił karę nałożoną na przedsiębiorcę przez sanepid za łamanie zakazów sanitarnych. Jaki wpływ może mieć ten wyrok na skuteczność roszczeń przedstawicieli zamkniętych branż, którzy zdecydują się na wniesienie pozwu o odszkodowanie od Skarbu Państwa?

Wyrokiem z 27 października 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu (sygn. akt II SA/Op2019/20) uchylił decyzję administracyjną nakładającą karę pieniężną przez sanepid na przedsiębiorcę w wysokości 10 tys. zł oraz umorzył postępowanie administracyjne. Powodem wydania tej decyzji było niezastosowanie się przedsiębiorcy będącego fryzjerem do zakazów prowadzenia działalności gospodarczej w związku ze stanem pandemii COVID-19 oraz tzw. lockdownem.

Uzasadnienie orzeczenia

Sąd zwrócił uwagę na technikę legislacyjną ustawodawcy polegającą na wprowadzaniu ograniczeń w zakresie korzystania z praw i wolności nie poprzez przyjęcie stosownych merytorycznych rozwiązań ustawowych, a poprzez wyposażenie Rady Ministrów w możliwość wprowadzania takich ograniczeń rozporządzeniem. Ustawa o chorobach zakaźnych zezwala na czasowe ograniczanie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy, a także określonych zakresów prowadzenia działalności gospodarczej. Je...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA