Chodzi o ograniczenie związane z prowadzeniem działalności w zakresie przewozu osób pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Polega ono na tym, że danym pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących (zgodnie z § 25 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii /Dz. U. z 2020 r. poz. 2316, ze zm.).

Takiego ograniczenia nie ma w przypadku przewozu osób tradycyjną taksówką, tj. pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu do 7 osób. Brak ograniczeń dotyczy także m.in. pojazdów samochodowych: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Straży Ochrony Kolei.

Czytaj też: Sąd o lockdownie: psy mogą chodzić do fryzjera, ludzie nie

5 stycznia Rzecznik MŚP wystąpił do wiceprezesa Rady Ministrów i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina z wnioskiem o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do likwidacji ograniczeń dla pojazdów  do przewozu 8-9 osób łącznie z kierowcą. Jednak 18 stycznia 2021 r. resort rozwoju przekazał  sprawę do rozpatrzenia Ministerstwu Zdrowia, a to z kolei w piśmie z 28 stycznia 2021 r. wskazało jako właściwy podmiot Centrum Analiz Strategicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Problem czeka więc nadal na rozwiązanie.  Rzecznik MŚP zwraca uwagę, że już wcześniej, w 23 październiku 2020 r., informował Ministra Zdrowia o innym przykładzie niezrozumiałych obostrzeń, polegających na tym, że przedsiębiorca prowadzący salon masażu był objęty całkowitym zakazem wykonywania działalności gospodarczej, podczas gdy podmiot wykonujący m.in. masaże twarzy już nie. Rzecznik MŚP podniósł, że taka sytuacja jest całkowicie niezrozumiała i budzi poczucie niesprawiedliwości wśród przedsiębiorców.