fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Rzecznik MŚP upomina się o firmy powstałe w 2020 roku

Fot. Adobe Stock
Firmy powstałe w 2020 r. powinny mieć możliwość porównania spadku przychodów w stosunku do średniomiesięcznego przychodu uzyskanego w 2020 roku. Pozwoliłoby to realnie włączyć te firmy do rekompensat z Tarczy 6.0.

Taki postulat rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz przekazał wiceprezesowi Rady Ministrów, ministrowi  rozwoju, pracy i technologii Jarosławowi Gowinowi.

Rzecznik przypomina, że jednym z mankamentów Tarczy Branżowej był brak wsparcia dla firm powstałych pod koniec 2019 roku oraz w roku 2020. Przedsiębiorca musiał bowiem wykazać spadek przychodów w porównaniu do poprzedniego roku, gdy jeszcze go na rynku nie było. Rozporządzenie do ustawy, która przedłuża mechanizmy ujęte w tarczy na kolejne miesiące, wprowadza dodatkowo alternatywy sposób wykazywania spadku, ale nie rozwiązuje to w pełni tego problemu. Przepisy rozporządzenia są bowiem tak skonstruowane, że przedsiębiorcy poszkodowanych branż mają porównywać ze sobą miesiące, w których obowiązywał lockdown.

- Wykazanie spadku przychodów między miesiącami, w których obowiązywały ograniczenia działalności gospodarczej nie jest uzasadnione, bo jak ma porównać przychód stycznia do grudnia zamknięta firma która ma zero przychodu w obu miesiącach – ocenia Adam Abramowicz, rzecznik MŚP.

W piśmie do wicepremiera Jarosława Gowina rzecznik zwraca się o nowelizację rozporządzenia i wskazuje jak rozwiązać problem.

- Należałoby umożliwić porównania spadku przychodów w stosunku do średniomiesięcznego przychodu uzyskanego w roku 2020. Taka zmiana pozwoli na realne włączenie firm z określonych przez rząd PKD a działających mniej niż rok do rekompensat z Tarczy 6.0 - pisze Adam Abramowicz.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA