fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Monitoring pracowników: Aby nagrywać, wystarczy poinformować

123RF
Praktycznie w każdym przypadku i w każdym rodzaju działalności można wprowadzić monitoring w zakładzie pracy, nawet jeśli faktycznym jego celem jest chęć kontroli pracowników.

Pracodawcy, chcąc dokładnie kontrolować swoich pracowników, bardzo często decydują się na monitorowanie zakładu pracy. Nie są jednak w pełni świadomi obowiązków, które muszą spełnić, aby móc monitorować osoby zatrudnione w czasie świadczenia przez nie pracy. Te obowiązki ulegały ciągłym modyfikacjom szczególnie w ostatnich latach, na skutek implementowania do polskiego porządku prawnego regulacji związanych z ochroną danych osobowych (RODO). Przedsiębiorcy, chcąc wprowadzić monitoring w firmie, muszą zachować szczególną ostrożność, aby nie naruszyć praw swoich pracowników.

Cel rejestrowania obrazu

Monitoring wizyjny w zakładzie pracy z pewnością może naruszać prawo do prywatności pracowników oraz inne dobra osobiste. Jednak z drugiej strony pracownik jest zobowiązany do świadczenia pracy pod kierownictwem pracodawcy. Zasady wprowadzenia monitoringu w firmie muszą więc uwzględniać ścierające się ze sobą przeciwstawne interesy stron stosunku ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA