Przejęcie konkurencyjnej firmy i maksymalizacja zysków - case study od CIMA

Przedstawiamy Państwu kolejny materiał, który powstał w wyniku współpracy Instytutu CIMA i dziennika Rzeczpospolita. Zaprezentowane case study jest oparte na prawdziwym przypadku biznesowym. Studenci CIMA mierzyli się z tym wyzwaniem na egzaminie Operational Case Study w listopadzie 2018 r.

Publikacja: 28.01.2020 17:00

ANALIZA DOCHODÓW Z DODATKOWO PŁATNYCH ZAJĘ

ANALIZA DOCHODÓW Z DODATKOWO PŁATNYCH ZAJĘ

Foto: Rzeczpospolita

Informacje o firmie

GymFit to wiodąca sieć tanich siłowni i jeden z pionierów modelu, który opiera się na stosunkowo niskich opłatach członkowskich oraz koncepcji usługi „no-frills". Obecnie spółka posiada 102 siłownie z 486 tys. członków, rozlokowane w głównych miastach Celtlandii. Firma została założona w 2005 r. i szybko się rozrosła. Przychody ze sprzedaży skoczyły z 17,8 mln C$ w 2012 r. do 73,1 mln C$ w 2017 r. W tym samym okresie liczba działających siłowni zwiększyła się z 26 do 102. Było to efektem połączenia wzrostu organicznego z przejęciami istniejących sieci siłowni. Spółka jest obecnie drugim co do wielkości operatorem tanich siłowni w Celtlandii. Model biznesowy GymFit zakłada całodobową dostępność i członkostwo bez umowy, tzn. brak stałego okresu członkostwa. Aby zaoferować niskie opłaty, model oparto na koncepcji „no-frills" - wystrój obiektów ogranicza się do wyposażenia siłowni, nie ma w nich sauny, basenu ani kawiarni. Oferowane udogodnienia to prysznice, przebieralnie, szafki i automaty sprzedające. Nisko kosztowy model stosowany przez GymFit opiera się na wykorzystaniu zaawansowanej technologii. Potencjalni członkowie GymFit mogą dołączyć do klubu za pomocą prostej procedury internetowej. Mogą również zarządzać swoimi kontami przez Internet, sprawdzać rozkłady zajęć i dokonywać rezerwacji. Skutkiem tego jest efektywny model zatrudnienia, nie ma np. potrzeby angażowania dedykowanych zespołów sprzedaży i marketingu.

Pozostało 86% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe