fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Roszczenie o przekazanie do masy upadłości wobec osoby czwartej

123RF
Roszczenie syndyka przewidziane w przepisie art. 134 ust. 1 ustawy z dnia 31 października 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze zostało sformułowane przedmiotowo, lecz odpowiadający mu obowiązek został określony podmiotowo. Obowiązek ten odnosi się do osoby trzeciej, a nie czwartej, i wyraźnie wobec osoby trzeciej, a nie osoby kolejnego nabywcy, sprowadza się do wydania przedmiotu czynności, a nie do znoszenia egzekucji.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku V CSK 168/16 z 17 maja 2017 r.

Spółka E. sprzedała w 2011 r. zabudowaną nieruchomość. Uzgodniono zapłatę ceny w taki sposób, że trzej członkowie jej zarządu mieli przenieść na nabywcę wierzytelności, jakie przysługiwały im wobec tej spółki, w zamian za zapłatę kwoty odpowiadającej łącznie cenie sprzedaży. Następnie P.B. sprzedał wskazaną nieruchomość na rzecz P. K. Nabywca zapłacił B. cenę w ratach w gotówce za pokwitowaniem. W dniu 16 grudnia 2011 r. spółka E. złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku. Upadłość obejmująca likwidację majątku spółki została ogłoszona postanowieniem z 16 kwietnia 2012 r.

Czytaj też: Pracownik nie odda syndykowi wypłaconego wynagrodzenia

Sąd okręgowy w dniu 24 lutego 2015 r. oddalił powództwo syndyka masy upadłości K. sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej przeciwko P. K. o uznanie za bezskuteczne w stosunku do masy upadłości dwóch umów...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA