fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

UOKiK: zmowa przetargowa na remonty dróg

Adobe Stock
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję, w której stwierdził, że dwaj przedsiębiorcy zawarli zmowę przetargową.

Decyzja dotyczy dwóch przedsiębiorców: Star Budowa z Chybic (woj. świętokrzyskie) i Aglet z Warszawy. Jak podaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w blisko 10 przetargach zastosowali mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert. - Jeżeli ich propozycje były dwiema najkorzystniejszymi, wówczas zwycięzca przetargu rezygnował z podpisania umowy. Jako powód podawał m.in. niedoszacowanie wartości zadania, nieprawidłowo określoną wartość zamówienia czy brak zapoznania się z placem budowy. Uczestnicy zmowy działali w ten sposób podczas przetargów organizowanych przez: Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim, Gminę Końskie, Gminę Kazanów, Gminę Brody, Gminę Wilczyce, Zarząd Dróg Powiatowych w Końskich oraz Gminę Szydłowiec - podaje UOKiK.

- Nasze postępowanie potwierdziło informacje, które zdobyliśmy m.in. w trakcie przeszukania w siedzibach firm. Wycofywanie ofert było celowym działaniem, a przedsiębiorcy chcieli, żeby zamawiający wybrał droższą propozycję. Różnice w cenie pomiędzy ich ofertami wahały się od 10 tys. do blisko 100 tys. zł – mówi wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

Za zawarcie porozumienia ograniczającego konkurencję UOKiK nałożył na przedsiębiorców kary finansowe - 356 708 zł na Star Budowę i 51 287 zł na Aglet.

Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Źródło: UOKiK
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA