fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

#RZECZoPRAWIE - Arkadiusz Duda: zamieszanie z podatkiem od farm wiatrowych

Arkadiusz Duda
rp.pl
Gdyby minister finansów zobowiązał gminy do opodatkowania podatkiem od nieruchomości także części technicznych elektrowni wiatrowych, sprowadziłby na gminy problem finansowy - mówił w programie #RZECZoPRAWIE Arkadiusz Duda, doradca podatkowy w Kancelarii Zimny Doradcy Podatkowi.

W grudniu 2016 r. ministerstwo finansów odmówiło wydania interpretacji ogólnej ws. opodatkowania podatkiem od nieruchomości elektrowni wiatrowych od nowego roku. Stwierdziło, że jest to możliwe dopiero po 1 stycznia 2017 r., ale interpretacji nadal nie ma.

Zdaniem Arkadiusza Dudy, taka interpretacja jest bardzo potrzebna, bo obowiązująca od 1 stycznia 2017 r. ustawa z 20 maja 2016 o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych bardzo skomplikowała problem.

- Do tego czasu uważano, że elektrownie wiatrowe podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości tylko w zakresie elementów budowlanych. Tak była też linia orzecznicza sądów administracyjnych. Ustawa z 20 maja 2016 wprowadza niepewność. Zdaniem większości komentatorów, w tym – moim, nie zmienia się zakres normatywny regulacji, bo definicja budowli, która została wprowadzona tą ustawą nie dotyczy podatku od nieruchomości, ponieważ jest w innej ustawie. Ustawa zawiera jednak przepis przejściowy, art. 17, który sugeruje, że od 1 stycznia 2017 r. zmienił się stan prawny w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości elektrowni wiatrowych - powiedział A. Duda.

Według niego mamy do czynienia nie tylko z niejasnościami wokół regulacji normatywnych, ale także z formą wprowadzenia zmian.

- Ustawa powstała z projektu poselskiego, trudno określić, który minister jest gospodarzem zmian. Minister infrastruktury i budownictwa udzielił odpowiedzi na interpelację poselską ws. nowych przepisów, wypowiedział się w zakresie podatku od nieruchomości, choć jest to domena ministra finansów. Jednak zastrzegł, że nie on był wnioskodawcą. Gminy pytają ministra, co mają robić. Dla nich z jednej strony jest to kwestia stosowania przepisów prawa, a a drugiej odpowiedzialności budżetowej - podkreślił gość Anny Wojdy.

Prowadząca przypomniała,  że obecnie część gmin każe sobie płacić podatek, a są i takie gminy, które przychylnie dla podatników interpretują przepisy.

- Obawiam się, że gdyby minister finansów wydał interpretację ogólną, zobowiązałby gminy do opodatkowania także części technicznych elektrowni wiatrowych. A to mogłoby wprowadzić gminy w problem finansowy. Gmina musiałaby stosować niejasne przepisy i naraziłaby się na spory z właścicielami elektrowni wiatrowych. Nie jest wykluczone, że sądy administracyjne stanęłyby po stronie przedsiębiorców - mówił Arkadiusz Duda

Zdaniem Arkadiusza Dudy sądy powinny stanąć po stronie podatników, gdyż nie było zmiany normatywnej. Dla gmin, które teraz każą sobie płacić wyższy podatek, przegrana oznacza konieczność zapłaty odsetek. To mogą być duże kwoty, bo sam podatek od elektrowni wiatrowych jest ogromny, wynosi 2 proc. od wartości początkowej budowli. Analizy dotyczące stosowania nowych regulacji tak, jak chciałby minister finansów, przewidują trzy-, pięciokrotny wzrost obciążeń podatkowych dla właścicieli elektrowni.

Czy nie byłoby prościej znowelizować przepisy? – pytała Anna Wojda.

- Dotykanie problemu definicji budowli to temat rzeka. Obecna definicja budowli w ustawie o podatku od nieruchomości odwołuje do prawa budowlanego, które zostało skonstruowane dla innych celów niż podatki. Opieramy się więc na utrwalonej linii orzeczniczej sądów administracyjnej. Nowa ustawa wiatrakowa zaburza tę linię. Zdecydowanie lepiej byłoby wprowadzić definicję legalną budowli do ustawy podatkowej, ale to bardzo skomplikowany problem. To główny problem w podatku od nieruchomości – uważa Arkadiusz Duda.

Z definicją budowli mają problem nie tylko właściciele farm wiatrowych. Np. kontenery zaczęły być traktowane jak budowle. Budowlą może być urządzenie znajdujące się wewnątrz budynku. Jeśli maszyna ma fundament wystający poza bryłę budynku, to może być potraktowana jako budowla.

#RZECZoPRAWIE: Arkadiusz Duda - Zamieszanie z podatkiem od farm wiatrowych

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA