fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fundacja rodzinna - jakie obowiązki

AdobeStock
Fundacja rodzinna nie powinna być rozwiązaniem wprowadzonym tymczasowo, po to by zagospodarować jedynie aktualną potrzebę w gospodarce. Powinna ona zapewnić wielopokoleniowość czynnika rodzinnego w firmie rodzinnej, dla członków rodziny założyciela, fundatora i zabezpieczać prawa beneficjentów.

W minionym roku rozpoczęto szereg prac legislacyjnych oddziałujących na procesy sukcesji w firmach. Szczególnie ważna inicjatywa dotyczyła wprowadzenia do porządku prawnego możliwości powołania fundacji rodzinnej (fundacji prywatnej na wzór tych funkcjonujących za granicą).

W oczekiwaniu na fundację

Jesienią ubiegłego roku Ministerstwo Rozwoju (ówczesne Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii) rozpoczęło konsultacje „Zielonej księgi fundacji rodzinnej". W ramach konsultacji swoje stanowisko zaprezentowały kancelarie prawne, organizacje biznesowe, przedsiębiorcy i ministerstwa. Większość z nich opowiadziała się za potrzebą wprowadzenia przepisów statuujących fundację rodzinną w polskim porządku prawnym. Ministerstwo kontynuuje prace, zapraszając do nich wszystkich zainteresowanych, szczególnie reprezentantów biznesu rodzinnego.

Czytaj także: Odpowiedzialność w biznesie rodzinnym

Fundacja jest rozwiązaniem pożądanym, szczególnie gdy te za...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA