Dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego a pięcioma bankami komercyjnymi (Alior Bankiem, Citi Handlowym, Credit Agricole, Bankiem Pekao oraz Raiffeisen Polbankiem) polskie firmy będą mogły potwierdzić w tych bankach (wkrótce do listy dołączą inne instytucje) akredytywy eksportowe uzyskiwane na rynkach o podwyższonym ryzyku. Istota porozumienia sprowadza się do tego, że Bank Gospodarstwa Krajowego będzie przejmował ryzyko wypłaty zagranicznego banku.

Akredytywa dokumentowa należy do tzw. uwarunkowanych form płatności i polega na podjęciu przez bank otwierający (bank importera) pisemnego zobowiązania, polegającego na wypłacie beneficjentowi (eksporterowi) określonej kwoty, pod warunkiem przedstawienia przez tego ostatniego wymaganego kompletu dokumentów (np. faktury handlowej, polisy ubezpieczeniowej, dokumentów przewozowych, certyfikatów lub świadectw). Tym samym akredytywy jest mocnym zabezpieczeniem przyszłej płatności, ponieważ eksporter uniezależnia się od stanowiska i możliwości płatniczych swojego kontrahenta. W terminie od otwarcia akredytywy do daty jej wygaśnięcia nawet takie wydarzenie jak upadek importera (ogłoszenie przez niego niewypłacalności) nie zagraża eksporterowi.

Zagrażać mu może tylko niewypłacalność banku lub wprowadzenie np. zakazu transferu dewiz przez władze kraju importera. Chociaż nie są to sytuacje codzienne, to jednak nie można ich z góry wykluczyć. Szczególnie wówczas, gdy kontrakt jest realizowany na rynkach ryzykownych. Stąd występująca na rynku międzynarodowym akredytywa w wersji potwierdzonej. W jej przypadku oprócz banku otwierającego (importera) ważną rolę pełni bank potwierdzający (eksportera). Mówiąc kolokwialnie, dorzuca on swoje własne zobowiązanie wobec eksportera, gwarantując mu wypłatę pieniędzy pod warunkiem złożenia kompletu dokumentów zgodnych z wymogami akredytywy. Jeżeli bank nie zna lub nie ma zaufania do banku otwierającego lub negatywnie ocenia sytuację polityczno-gospodarczą jego kraju, może oczywiście odmówić potwierdzenia obcej akredytywy. Zarówno bowiem otwarcie tej formy płatności, jak i jej potwierdzenie zależy od woli banku. Jest to jego samodzielna decyzja. Udzielenie wspomnianej gwarancji przez państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego ma zwiększyć zaangażowanie wymienionych banków komercyjnych na tym rynku, a tym samym zwiększać pewność obrotu i ułatwiać podejmowanie decyzji o wchodzeniu na obce rynki przez polskie firmy.