fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus: kiedy można odmówić pacjentom wykonania zabiegów?

Adobe Stock
Nieuprawnione jest ustanowienie w regulaminie organizacyjnym obowiązującym u fizjoterapeuty, zapisów, z których wynikałoby prawo do odmowy wykonania zabiegu z powodu nienoszenia maseczki.

- Czy pracownik gabinetu fizjoterapii może odmówić wykonywania zabiegów pacjentom, którzy posiadają zaświadczenie lekarskie uprawniające do nienoszenia maseczki?

Co do zasady odmowa wykonania zabiegu w gabinecie fizjoterapii pacjentowi tylko z tego powodu, że nie ma założonej maseczki, a posiada zaświadczenie lekarskie uprawniające do jej nienoszenia, nie znajduje uzasadnienia i może rodzić dla fizjoterapeuty negatywne konsekwencje prawne.

Czytaj też:

Czy można zorganizować amatorskie zawody sportowe?

Czy mierzenie temperatury klientom jest legalne

Odmowa wykonania usługi nie jest już co prawda penalizowana przez kodeks wykroczeń, bowiem Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 26 czerwca 2019 r., (sygn. akt: K 16/17) orzekł, iż art. 138 k.w. po słowach: „Kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej" tj. w części "albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany", jest ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA