fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy mierzenie temperatury klientom jest legalne?

Adobe Stock
Nawet dysponując oświadczeniem klienta o wyrażeniu zgody na gromadzenie danych o stanie jego zdrowia, przedsiębiorca będzie przetwarzać te dane bez wymaganej przez RODO podstawy prawnej.

- Prowadzę salon fryzjerski, czy mogę mierzyć klientom temperaturę i prosić o wypełnianie oświadczenia o braku kontaktu z osobami chorymi na COVID-19 oraz o braku objawów u klienta? Czy mogę zbierać takie dane od klientów?

Zbieranie od klientów informacji na temat ogólnego samopoczucia, odczuwanych objawów i temperatury ciała jest przetwarzaniem danych szczególnego rodzaju – danych o stanie zdrowia, należących do kategorii tzw. danych wrażliwych. Przetwarzanie danych wrażliwych ze względu na ich charakter wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (dalej zwane RODO), wprowadza generalny zakaz przetwarzania danych wrażliwych, chyba że wystąpią szczególne przesłanki legalizujące zbieranie tych danych, określone w art. 9 ust. 2 RODO.

Czytaj też:

Kiedy można odmówić pacjentom wykonania zabiegów...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA