fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Roszczenia związane z COVID-19 z kontraktów budowlanych

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Strony umowy o roboty budowlane powinny gromadzić materiał dowodowy, który potwierdzi okoliczności wpływające choćby pośrednio na opóźnienie prac czy w inny sposób utrudniające realizację inwestycji.

Rok 2020 był wyjątkowy dla sektora budowlanego z wielu względów. We wrześniu weszła w życie z nowelizacja prawa budowlanego, której celem było m.in. uproszczenie i przyspieszenie procedur budowlanych. Dodatkowo przedsiębiorcy budowlani przygotowywali się do zmiany przepisów dot. udzielania zamówień publicznych - nowa ustawa weszła w życie wraz z początkiem 2021 roku. Wyjątkowość 2020 roku nie polega jednak wyłącznie na zmianach stanu prawnego - w jego epicentrum znalazła się bowiem pandemia COVID-19, która nadal wywiera istotny wpływ na realizację kontraktów budowlanych.

Czytaj także:

Jak epidemia COVID-19 wpływa na wykonywanie zobowiązań kontraktowych

Opóźnienia w realizacji inwestycji

Co prawda – w związku z wprowadzonymi przez rząd ograniczeniami – place budowy nie opustoszały wiosną i latem, a wręcz przeciwnie, można było zaobserwować przyspieszenie prac na wielu budowach. Nie oznacza to jednak, że pandemia nie wpłynęła na realizację kontraktów, m...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA