E-rejestracja spółki z o.o. pod kontrolą

Do rejestracji spółki z o.o. przez internet potrzebny będzie podpis kwalifikowany lub profil zaufany ePUAP.

Publikacja: 11.01.2017 07:37

E-rejestracja spółki z o.o. pod kontrolą

Foto: 123RF

Aby zarejestrować spółkę z o.o., nie wystarczy już założenie konta w systemie. Zmiany przewiduje projekt noweli kodeksu spółek handlowych, kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, autorstwa ministra sprawiedliwości, przyjęty we wtorek przez rząd.

Już pięć lat, od 1 stycznia 2012 r., spółki z.o.o. można zakładać przez internet, tj. z wykorzystaniem wzorca umowy w systemie teleinformatycznym. Ta wygodna forma rejestracji spółki, popularnie nazywanej S24, okazała się sukcesem. Spółki zawiązane w tym trybie stanowią coraz większy odsetek, w 2015 r. było to 47,25 proc. Przez niecałe cztery lata zarejestrowano w tej formie 36.6 tys. spółek z o.o. W 80 proc. przypadków wspólnicy posługują się zwykłym podpisem elektronicznym, czyli założyli e-konto w systemie, podali imię, nazwisko, PESEL oraz adres do korespondencji. Taka łatwość ma też gorszą stronę. W ostatnim czasie ujawniono 45 przypadków, a może być ich więcej, w których do rejestracji S-24 wykorzystano czyjeś dane osobowe. Niebezpieczeństwo jest tym większe, że cudzoziemcy nie mają PESEL i ich weryfikacja jest jeszcze trudniejsza. Jedną z możliwości zwiększenia bezpieczeństwa było rozszerzenie zakresu danych niezbędnych do założenia konta. To jednak nie gwarantuje bezpieczeństwa i byłoby dość kosztowne, dlatego zrezygnowano z takiego rozwiązania.

Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało, że do rejestracji trzeba mieć albo kwalifikowany podpis elektroniczny, albo profil zaufany ePUAP. Nowela ma wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia.

Kwalifikowalny podpis, choć upowszechnił się w Polsce, ma minusy.

– Abonament za taką usługę na dwa lata to wydatek ok. 300 zł – wskazuje prof. Jacek Gołaczyński, specjalista od informatyzacji, sędzia Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Dodaje jednak, że zmiany te są niezbędne, gdyż eliminują w 100 proc. założenie spółki przez fałszywych wspólników i zwiększają bezpieczeństwo prawne w biznesie.

Tańsze i ostatnio coraz łatwiejsze jest założenie profilu zaufanego ePUAP. Od jesieni ubiegłego roku można to zrobić bez wychodzenia z domu przez bankowość elektroniczną. Jako pierwszy swój system transakcyjny udostępnił bank PKO BP, potem Millennium i ING Bank Śląski, a kolejnych kilkanaście banków pracuje nad wdrożeniem takiej możliwości.

etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego