Spóźnialski zapłaci więcej, ale zezwolenie na alkohol zachowa

Przedsiębiorca, który do 31 stycznia 2016 r. nie złoży oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych lub nie uiści wymaganej opłaty, będzie mógł – po spełnieniu pewnych warunków – nadal prowadzić taką działalność.

Publikacja: 12.01.2016 00:01

Spóźnialski zapłaci więcej, ale zezwolenie na alkohol zachowa

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Spóźnialska firma będzie mogła w ciągu kolejnych 30 dni dopełnić zaniechanej czynności, uiszczając jednocześnie dodatkową opłatę. Jej wysokość ustalono na 30 proc. opłaty należnej za korzystanie z zezwolenia. Rozwiązanie takie wprowadza obowiązująca od 1 stycznia 2016 r. nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej u.o.w.t.) Ale to niejedyna zmiana wprowadzona tą nowelizacją.

Obowiązujące od 1 stycznia br. przepisy zmieniają również zasady wydawania zezwoleń jednorazowych, o których mowa w art. 181 ust. 1 u.o.w.t. oraz przedsiębiorcom, których działalność polega na organizacji przyjęć, czyli tych, o których mowa w art. 181 ust. 4 u.o.w.t. Zmiana polega na tym, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) będzie mógł przyznać jednorazowe zezwolenie na sprzedaż alkoholu bez konieczności występowania do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych o ustalenie zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami rady gminy:

Pozostało 80% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego