fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zmiana formy prawnej spółki handlowej i jej konsekwencje

Spółka
Spółka
Adobe Stock
Polskie prawo dopuszcza przekształcanie się spółek handlowych w inne spółki handlowe. Oznacza to możliwość zmiany formy prawnej przedsiębiorcy w trakcie jego istnienia np. ze spółki komandytowej w spółkę jawną lub ze spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wbrew powszechnym obawom przedsiębiorców decyzja o przekształceniu nie musi oznaczać turbulencji dla prowadzonej działalności, w szczególności w zakresie tożsamości przedsiębiorstwa, istniejących kontraktów lub stosunków prawno-pracowniczych.

Dlaczego warto się przekształcać?

Powodów może być co najmniej kilka. Jednym z częstych argumentów przemawiających za zmianą formy działalności jest rozszerzenie zakresu prowadzonego biznesu i związane z tym ryzyko ponoszone przez przedsiębiorcę. W takim przypadku przekształcenie spółki osobowej (np. spółki jawnej) w spółkę kapitałową (np. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) pozwala zminimalizować odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki. Dzieje się tak, ponieważ wspólnicy (akcjonariusze) spółek kapitałowych nie odpowiadają za zobowiązania spółki, podczas gdy w przypadku spółek osobowych wspólnicy mogą pod pewnymi warunkami odpowiadać za takie zobowiązania spółki całym majątkiem własnym....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA