fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Proste spółki akcyjne: polski plan na eldorado start-upów?

Fotolia.com
Proste spółki akcyjne, dla których prawo szykuje rząd, będą mogły być zakładane od 1 kwietnia 2020 r. kiedy mają wejść w życie nowe przepisy.

Choć prace na nową, a w zasadzie rewolucyjną formą spółki kapitałowej, trwają od ponad dwóch lat, w styczniu ma być projekt przyjęty przez rząd. Finalne rozwiązania ustawy zaprezentowali w poniedziałek minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz oraz wiceminister Mariusz Haładyj.

Czytaj też:

Nowa spółka ma być zakładana w ciągu 24 godzin, dopuszcza się dużą swobodę co do jej wewnętrznej organizacji i zarządu (może być jedno ciało np. jeden dyrektor. A także proste zasady angażowania kapitału oraz - w razie niepowodzenia przedsięwzięcia - jej likwidacji. Na wzór jednak spółek z o.o. szefowie nowej spółki za niezgłoszenie jej na czas do upadłości, ale tylko wtedy, będą odpowiadać, tak jak w spółach z o. o. wobec wierzycieli, za długi spółki swoim osobistym majątkiem.

W kilku krajach np. na Słowacji i we Francji są podobne spółki, a polskim model ma być nie tylko ułatwieniem dla rozwijania nowatorskich biznesów – zwłaszcza w dziedzinie nowych technologii, i zachęcania nie tylko zresztą dla Polaków do ich zakładania w Polsce. Służyć temu mają też już wprowadzone i planowane zachęty podatkowe.

Dodajmy, że projekt w pierwotnej wersji był dość szeroko krytykowany, że burzy utrwalony porządek spółek, ale sporo uwag uwzględniono , a przede wszystkim autorzy projektu uznali, że ustanowienie dodatkowego, nowego typu spółki, wprowadzi najmniej zamieszania.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA