Niższy limit płatności gotówkowych dla firm

Od 1 stycznia płatności związane z działalnością gospodarczą przekraczające 15 tys. zł muszą być przeprowadzane za pośrednictwem rachunku płatniczego. Do końca 2016 roku próg ten wynosił 15 tys. euro. Przedsiębiorca, który zapłaci gotówką za transakcję przekraczającą wartość ustalonego limitu, nie zaliczy jej do kosztów podatkowych.

Publikacja: 05.01.2017 05:10

Nowy limit dotyczy jednorazowej wartości transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatn

Nowy limit dotyczy jednorazowej wartości transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności.

Foto: 123RF

Przedsiębiorcy pewnie zdążyli się już przyzwyczaić, że początek roku oznacza zawsze istotne zmiany w prawie podatkowym. Nie inaczej jest również w roku 2017, który przyniósł nowelizacje wielu ustaw podatkowych. Wśród nich jest przewidziana w ustawach o PIT i o CIT zmiana zasad zaliczania do kosztów uzyskania przychodów tych wydatków, które regulowane są w formie gotówkowej.

Zasadą wynikającą z obu ustaw o podatkach dochodowych jest, że za koszty podatkowe uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, z wyjątkiem tych kosztów, które zostały wymienione w treści tych ustaw jako nieuznawane za koszty uzyskania przychodów. Od 1 stycznia 2017 r. do treści ww. ustaw zostało jednak wprowadzone nowe rozwiązanie. W myśl art. 22p ust. 1 ustawy o PIT (art 15d ust. 1 ustawy o CIT), podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie zaliczą do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 22 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego. Przedsiębiorca będący członkiem spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej może przy tym realizować obowiązek rozliczania transakcji bezgotówkowo za pośrednictwem rachunku w tej spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Dla stosowania tego ograniczenia konieczne jest zatem odwołanie się do przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Tutaj również na podatników rozliczających dotychczas swoje transakcje z innymi firmami gotówkowo czeka niemiła niespodzianka. Z treści art. 22 ust. 1 tej ustawy wynika bowiem, że dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:

- stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

- jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Limit płatności gotówkowych został zatem znacznie ograniczony. Do końca 2016 r. wynosił on 15 000 euro. Oznacza to więc, że w myśl nowych przepisów, nawet tylko częściowa zapłata gotówkowa przez przedsiębiorcę (w przypadku transakcji objętych obowiązkiem zapłaty poprzez rachunek bankowy) wykluczy możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych tej części wydatku, która została dokonana z pominięciem rachunku bankowego.

Nowe regulacje w ustawach o PIT i o CIT przewidują także system mechanizmów w zakresie obowiązku zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów (odpowiednio zwiększenia przychodów, jeśli brak jest możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów), gdy poniesiony wydatek został zaliczony w ciężar podatkowych kosztów (np. na podstawie otrzymanej faktury), a w terminie późniejszym nastąpiła zaplata bez pośrednictwa rachunku bankowego. Rozwiązania te znajdują zastosowanie zarówno w stosunku do wydatków poniesionych na nabycie lub wytworzenie środków trwałych albo na nabycie wartości niematerialnych i prawnych, jak i do płatności zrealizowanych po likwidacji działalności gospodarczej (w przypadku ustawy o PIT) oraz płatności dokonanej po zmianie formy opodatkowania na ryczałtową.

Autor jest doradcą podatkowym

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego