fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

W Europie walczą z nadużyciami w VAT i obniżają podatki od dochodów z biznesu

Niektóre kraje zdecydowały się obniżyć podatki dochodowe od firm, by pobudzić rozwój biznesu. Równocześnie jednak zaostrzają przepisy o VAT w celu ograniczenia wyłudzeń tego podatku.
Rzeczpospolita
Europa walczy z nadużyciami w VAT i obniża daniny od dochodów z biznesu.

Jak co roku początek stycznia to w wielu krajach okazja do wprowadzenia zmian w prawie podatkowym. Tak stało się na naszym kontynencie i tym razem.

CIT spada

Najśmielsze reformy wprowadziła Rumunia. I chociaż kraj ten wciąż ma kłopoty z powołaniem rządu po grudniowych wyborach, to wprowadza kompleksowe reformy fiskalne. Już w ubiegłym roku wprowadzono tam nowy kodeks podatkowy i obniżono VAT z 21 do 20 proc. Styczeń tego roku przynosi obniżkę tego podatku do 19 proc., a także zniesienie 102 różnych drobnych danin. Chodzi np. o opłaty od rejestracji samochodów czy od używania urządzeń audiowizualnych.

Zmiany w rumuńskim systemie dotyczą nie tylko stawek. Już od ubiegłego roku obowiązuje zasada, w myśl której firmowe wydatki poniesione dla celów ogólnego rozwoju biznesu mogą być traktowane jako koszty podatkowe. Przedtem stosowano tam zasadę podobną do obowiązującej w Polsce, w myśl której koszty powinny być powiązane z uzyskiwaniem przychodu przez firmę.

Ciekawie wyglądają też noworoczne reformy na Węgrzech. Zamiast dwóch stawek CIT: 10 i 19 proc. (zależnych dotychczas od poziomu dochodów), wprowadzono jednolitą stawkę 9 proc. To jedna z najniższych w Europie, choć np. w Estonii podatku tego w ogóle się nie płaci, dopóki firma nie wydaje zarobionych pieniędzy. Trudno będzie jednak nazwać Węgry krajem liberalnym podatkowo, choćby ze względu na najwyższy na kontynencie 27-proc. VAT. Ale władze w Budapeszcie wprowadziły jeszcze jedną zachętę dla biznesu, obniżając składki na ubezpieczenie społeczne pracowników z 27 do 22 proc. W przyszłym roku ta stawka ma spaść do 21 proc.

Lekka redukcja podatków dochodowych nastąpiła także w innych krajach. Stawki CIT spadły o 1 pkt proc. na Słowacji i w Wielkiej Brytanii. Do znaczącej obniżki CIT zmierza też Francja. Obowiązujące do końca grudnia dwie stawki: 15 i 33,3 proc., zostały wzbogacone o trzecią – 28 proc. Skorzystają z niej firmy osiągające dochody od 38,1 tys. do 75 tys. euro rocznie (dotychczas takie dochody podlegały podatkowi 33,3 proc.).

Walka z wyłudzeniami

Wiele krajów UE, w tym Polska, zmaga się z problemami wyłudzeń VAT. Dlatego właśnie wprowadzają przepisy przeciwdziałające takim praktykom, np. odwrócony VAT na usługi budowlane. Poza Polską to rozwiązanie wdrażają też np. Rumunia i Słowacja. Z kolei we Włoszech pojawił się obowiązek sporządzania i dostarczania władzom skarbowym kwartalnych zestawień sprzedaży towarów i usług.

Już kilka miesięcy temu zapowiadano, że w Czechach i w Austrii dojdzie do eksperymentu polegającego na wprowadzeniu odwróconego VAT na wszystkie towary i usługi. Jednak środek ten zastosują tylko Czechy i to tylko w odniesieniu do transakcji dokonywanych przez nierezydentów.

Wskazówki dla Polski

Pytani przez „Rz" eksperci podatkowi wskazują, że reformy, zwłaszcza w Rumunii, powinny dać do myślenia polskim władzom.

– W naszym kraju nieprzewidywalność polityki podatkowej zniechęca biznes. Dziś w ogóle nie wiemy, jakie podatki będą obowiązywały w 2018 r., a przecież plany inwestycyjne firm układa się w dłuższej perspektywie – ocenia Zbigniew Maciej Szymik, doradca podatkowy i szef kancelarii GLC grupa Leader.

– Z Polski do Rumunii nie jest tak daleko i przedsiębiorcy z niektórych branż mogą przenieść tam swoje siedziby, podobnie jak dziś przenoszą do Czech, Estonii, czy na Słowację. Może warto się zastanowić nad nową strategią podatkową, tak by to Polska była jurysdykcją podatkową przyjazną przedsiębiorcom – komentuje Józef Banach, radca prawny w kancelarii InCorpore.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.rochowicz@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA