Firma

Zmiany prawa i kontrole jego przestrzegania w firmach

Fotolia.com
Część przedsiębiorców nawet nie zdaje sobie sprawy, jak poważne zmiany prawa i kontrole jego przestrzegania czekają ich w nowym roku.

Lista nowości jest długa. Najważniejsze i wchodzące w życie już od 1 stycznia 2018 r. dotyczą wszystkich, nawet najmniejszych, firm, które od teraz mają obowiązek wysyłania do urzędów skarbowych Jednolitego Pliku Kontrolnego. Ma on ułatwić fiskusowi sprawdzanie prawidłowości ich rozliczeń podatkowych, należy się więc spodziewać że w ślad za zmianami do firm, gdzie wykryto nieprawidłowości, pójdą kontrole. Bolesne finansowo dla biznesu mogą być także nowe przepisy o ochronie danych osobowych (tzw. RODO), wchodzące w życie 25 maja 2018 r. Nakładają na wszystkich przedsiębiorców i podmioty przetwarzające dane osobowe klientów, pracowników czy kontrahentów nowe, ściśle określone obowiązki i ogromne kary, do 20 mln euro, za ich nieprzestrzeganie.

– Choć sama świadomość zmian wśród polskich przedsiębiorców wzrasta, to stan przygotowania jest bardzo różny i często pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej zbyt późno rozpoczynają oni dostosowanie do nowych regulacji – mówi radca prawny Zbigniew Korba, partner w Deloitte Legal.

– Nie spodziewam się, by szybkość i skala zmieniających się przepisów spowodowała zwiększenie się liczby klientów w kancelariach prawnych. Ten pesymizm spowodowany jest niską świadomością prawną polskiego społeczeństwa – komentuje Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Izby Radców Prawnych.

– Ci przedsiębiorcy, którzy mają stałą obsługę prawną, na pewno proszą radców prawnych o pomoc, a pozostali być może nawet nie zdają sobie sprawy z rewolucji w przepisach dotyczących danych osobowych i tego, że również ta kwestia prawna ich dotyczy.

Przedsiębiorcy szukający pomocy powinni się zwracać do sprawdzonych kancelarii.

Zmiany do wdrożenia

Zdaniem mec. Grzegorza Namiotkiewicza, partnera zarządzającego Clifford Chance, w nowym roku przedmiotem zainteresowania przedsiębiorców powinny być: podatek od osób prawnych, opodatkowanie wkładów kapitałowych, konsekwencje podatkowe dla tzw. stock-options czy opodatkowanie nieruchomości komercyjnych. Tak samo regulacja dotycząca zaliczania wydatków do kosztów podatkowych (w szczególności kosztów usług niematerialnych). Kolejne potencjalnie kosztowne obowiązki czekają też koncerny w dokumentowaniu cen transferowych, czyli transakcji między powiązanymi firmami. Za stosowanie nierynkowych cen w tych rozliczeniach grozi dodatkowy podatek.

– Kontrole, zwłaszcza w obszarze cen transferowych, są przeprowadzane przez coraz lepiej wyszkolonych urzędników. Najczęściej dobrze oni wiedzą, po co przychodzą, a nie badają na oślep. Gdy kontrolowany wezwie nas na pomoc już w trakcie kontroli, często jest za późno. Dość powiedzieć, że tylko co dziesiąty wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w takich sprawach był korzystny dla podatnika. Inaczej może to wyglądać w firmach, które zajmą się porządkowaniem swoich spraw podatkowych, jeszcze zanim zapukają kontrolerzy – mówi Tomasz Barańczyk, doradca podatkowy, partner zarządzający działem podatkowym w PwC.

– Ze zmianami w podatkach jest jak z postępem w motoryzacji. 20–30 lat temu samochód można było naprawić prostymi narzędziami, a dzisiejsze auta, naszpikowane elektroniką, wymagają już specjalistycznych przyrządów i kwalifikowanych mechaników – komentuje Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner w MDDP.

Projekty w drodze

Przedsiębiorcy nie mogą też zapominać o zmianach, które są w fazie projektów, bo niedługo być może będą musieli je wdrażać w swoich firmach. Ogromne zainteresowanie i kontrowersje budzi już projekt ustawy o jawności życia publicznego, w tym w szczególności wymóg wprowadzania w firmach procedur zgodności z obecnie obowiązującym prawem, np. przez obowiązek publikowania wszystkich zawieranych umów czy wdrożenia systemu ochrony sygnalistów, czyli osób, które publicznie wskażą nieprawidłowości w działaniu pracodawcy. Po radę do prawnika ruszą też zapewne wypełniający oświadczenia majątkowe.

Spore koszty mogą też czekać przedsiębiorców w związku z zapowiadanym rozszerzeniem stosowania upadłości konsumenckiej, w szczególności na osoby, które umyślnie doprowadziły się do niewypłacalności. Powodzenie tej operacji może oznaczać definitywną utratę szansy na odzyskanie ich długów.

—Anna Krzyżanowska, Paweł Rochowicz, Marek Domagalski, Wojciech Tumidalski, Przemysław Wojtasik

Opinia

Arkadiusz Krasnodębski, Partner zarządzający Dentons

Nie tylko zmiany w przepisach, ale także utrzymująca się koniunktura gospodarcza, w tym wzrost apetytu inwestycyjnego polskich przedsiębiorstw, powinny się przełożyć na wzrost zapotrzebowania biznesu na wsparcie ze strony kancelarii prawnych i innych doradców. Firmy będą dążyć do konsolidacji oraz krajowej i regionalnej ekspansji i starać się jak najlepiej wykorzystać projektowane i wdrażane rozwiązania prawne. Wymieńmy choćby te związane z nowym systemem zachęt inwestycyjnych czy też – w sektorze nieruchomości – pojawieniem się REIT-ów.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL