Użytkowanie wieczyste: procedura aktualizacji opłaty rocznej może zmienić wysokość opłaty przekształceniowej

Postępowania aktualizacyjne opłat rocznych za użytkowanie wieczyste gruntów wszczęte przez dotychczasowych właścicieli tych gruntów np. gminy, krótko przed uwłaszczeniem tj. 1 stycznia 2019 r., mogą doprowadzić w wielu wypadkach do zmian opłaty przekształceniowej wskazanej w zaświadczeniu o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność.

Publikacja: 02.01.2020 17:00

Użytkowanie wieczyste: procedura aktualizacji opłaty rocznej może zmienić wysokość opłaty przekształceniowej

Foto: Adobe Stock

1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe uległo przekształceniu w prawo własności tych gruntów z mocy prawa, a dokładniej na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów – Dz.U.2019.916 tj. z dn. 16 maja 2019 r. (dalej: ustawa przekształceniowa).

Każdy z byłych użytkowników wieczystych otrzymał lub otrzymać ma zaświadczenie potwierdzające przekształcenie prawa. Terminy wydawania zaświadczeń normuje art. 4 ust. 2 ustawy przekształceniowej. Ten sam dokument zawiera informację o obowiązku wnoszenia corocznej opłaty przekształceniowej, jej wysokości oraz okresie wnoszenia tej opłaty, a także informuje o możliwości wniesienia opłaty jednorazowej za przekształcenie.

Pozostało 92% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara