fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

Impactor: Alternatywa dla rynku finansowego

Rynek nieruchomości reaguje na zmiany pokoleniowe i technologiczne – podkreślali uczestnicy dyskusji.
Fotorzepa/Lucyna Lewandowska
Jakie są globalne wyzwania z perspektywy branży nieruchomości – na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy jednej z dyskusji podczas Real Estate Impactor.

Rolę rynku nieruchomości jako stabilizatora podkreślał Sebastian Osuch, Business Service Senior Manager w Grupie Nowy Styl.

– Wszystkie oczy skierowane są na tę branżę. My jako naród, który szybko się uczy, jesteśmy liderami, możemy pochwalić się fajnymi inwestycjami, które na razie wszystkim się opłacają. Nieruchomości to alternatywa dla mniej bezpiecznego rynku, jakim są finanse, a którym wszyscy się zachłysnęli. Tutaj jest bardziej bezpiecznie – wskazywał na stabilność branży podczas panelu „Globalna odpowiedzialność a codzienna rzeczywistość – w jakim stopniu wyzwania dzisiejszego świata wpływają na otoczenie biznesowe".

Podobnego zdania był Błażej Kucharski, dyrektor regionalny Colliers International, który chwalił polskie osiągnięcia.

– Polska to numer jeden w Europie Centralnej. Jesteśmy dostrzeżeni przez globalnych deweloperów, którzy tutaj inwestują i sprzedają do funduszy. Przez lata Polska wytworzyła szereg doskonałych produktów inwestycyjnych, które są wykonane rękami i dzięki wiedzy lokalnych deweloperów – mówił Błażej Kucharski.

O trudnościach, z jakimi boryka się branża nieruchomości na całym świecie, i różnicach w poszczególnych krajach wspomniała z kolei Barbara Kolm z GIS.

– Prawo własności to warunek kapitalizmu. Jeżeli mamy przyjąć dobrobyt i wzrost, to musimy mieć podstawowe pozytywne podejście do kapitalizmu, do własności. To jest coś, czego brakuje w wielu krajach. Druga rzecz to skąd pochodzi kapitał. Bankowość detaliczna jest martwa. Widzimy banki w Europie, które będą albo trząść się w posadach, albo upadać. I trzecia rzecz – praworządność. To jest coś, co musi istnieć, żeby był rozwój w nieruchomościach. W Europie mamy to opanowane, w Polsce także – powiedziała Barbara Kolm.

Zdaniem uczestników dyskusji rynek nieruchomości mocno reaguje na zmiany technologiczne, a także pokoleniowe i związane z tym podejście do pracy.

– Inaczej było pięć–dziesięć lat temu, inne są oczekiwania młodych ludzi dzisiaj. Oczekiwania się zmieniają także w kontekście miejsca pracy. Firmy wprowadzają elastyczne miejsca pracy, pracę zdalną, a to stawia kolejne wyzwania przed branżą nieruchomości – mówił Michał Nielepkowicz, partner z Nielepkowicz & Partnerzy.

– Młodzi ludzie determinują to, co się dzieje w nieruchomościach. Biura są tak przystosowane, wyposażane, by młody pracownik chciał tam pracować – podsumował Błażej Kucharski.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA