fbTrack
REKLAMA

Finansowanie

Od projektu do własnych czterech ścian. Budujemy dom krok po kroku.

Podstawa to wybór dobrego projektu domu. Od tego zaczyna się każda przygoda z budową domu. To jednak dopiero początek. Dalsze etapy dążenia do zamieszkania we własnych czterech ścianach przebiegają w określonym rytmie. Jak wygląda harmonogram prac i ich kolejność. Warto wiedzieć, co nas czeka, gdy mierzymy się z realizacją marzeń.

Dom przy Alabastrowej 52 - www.galeriadomow.pl

Projekt, adaptacja, pozwolenie na budowę.

Jak wiemy na początku jest projekt domu. Aby wybrać najlepiej warto zdecydować się na gotowe projekty domów. Są powszechnie dostępne, tanie i wielokrotnie realizowane, więc sprawdzone. Projekty domów typowych to kompletna dokumentacja projektowa, dostępna w czterech egzemplarzach, która jest podstawą do dalszych działań mających na celu uzyskanie pozwolenia na budowę.

Gdy już znajdziemy swój wymarzony dom, kupiony projekt należy poddać obowiązkowej adaptacji do warunków lokalnych. Dopasowanie do działki- bo na tym głównie polega adaptacja – to czynność wykonywana przez lokalnego architekta z odpowiednimi uprawnieniami. Wpisuje on wybrany projekt w mapę do celów projektowych, zaznacza miejsca przyłączy mediów i sporządza plan zagospodarowania terenu. Przygotowuje komplet dokumentacji, który posłuży do uzyskania pozwolenia na budowę.

Po wykonaniu wszelkich czynności adaptacyjnych i złożeniu wniosku o wydanie pozwolenia na budowę, trzeba chwilę odczekać. Jeśli procedura została poprawnie przeprowadzona pozwolenie jest wydawane do 65 dni od daty złożenia wniosku. Gdy już uzyskamy upragniony dokument zostaje mam najważniejsze – budowa domu. Jak wyglądają kolejne etapy inwestycji. Poznajmy podstawowy zakres prac, które musimy wykonać.

Dom przy Bukowej 28 - www.galeriadomow.pl

Roboty ziemne, fundamenty, stan zero.

Roboty ziemne i wylanie fundamentów to pierwszy etap budowy. W zależności od głębokości przemarzania gruntu należy zrobić wykopy (między 80-140 cm) Jeśli budujemy dom z piwnicą głębokość wykopów będzie odpowiednio większa. Po wykonaniu prac ziemnych wylewamy ławy fundamentowe, lub w innym wypadku płytę fundamentową. Przy wykonywaniu fundamentów i płyty należy pamiętać o przeprowadzeniu wszelkich niezbędnych instalacji i wypustów przed zalaniem fundamentów i płyty.

Po wylaniu fundamentów murujemy ściany fundamentowe, które następnie należy zaizolować. Stan zero osiągamy w momencie wylania tzw. chudego betonu na podsypkę fundamentów.

Budowa ścian nośnych, działowych i stropu.

Kolejnym etapem budowy jest wzniesienie ścian nośnych budynku, a po ich wymurowaniu wylanie stropów. W przypadku domu parterowego możliwa jest budowa lekkiego stropu drewnianego (jeśli nie planujemy intensywnie wykorzystywać poddasza). Gdy budujemy dom z poddaszem użytkowym, pierwszy strop musi być solidny (lany żelbetowy, prefabrykat gęstożebrowy, np. typu teriva).

Jeśli chodzi o budowę ścian to musimy pamiętać, że najdroższe jest wykonanie ścian nośnych i kominów. Warto więc wybierać takie projekty domów, w których elementów konstrukcyjnych jest jak najmniej. Podobnie rzecz ma się z kominami. Jeśli wybierzemy projekt, który ma mniejszą ilość trzonów kominowych, budowa naszego domu będzie o wiele tańsza. Najtańsze w wykonaniu są ściany działowe. Są one budowane z cieńszego materiału, co daje niższe koszty. Można je również dowolnie modyfikować nawet w trakcie budowy. Zmiana lokalizacji ścian nośnych wymaga jedynie wpisu do dziennika wykonana przez kierownika budowy.

Dom przy Bukowej 30 - www.galeriadomow.pl

Dach, jeden z najdroższych elementów inwestycji.

Drewniana więźba, prace cieśli, materiał na pokrycie dachu (dachówka, blacha) oraz koszty robocizny – to wszystkie elementy, które łącznie dają nie małą sumę. Dach to jeden z najdroższych etapów budowy domu. Jak sprawić, by wykonanie dachu było tańsze? Znów wracamy do chwili, w której wybieramy projekt domu. Tani dach to konstrukcja bez lukarn, wykuszy i innych jaskółek. Najlepiej prosty, dwuspadowy, a jeśli nie to wielospadowy, lecz symetryczny. Projekty z dachem dwuspadowym, to w tym momencie najlepiej sprzedające się domy, właśnie ze względu na ekonomię realizacji.

Różnorodny wybór mamy również w kwestii pokrycia dachowego. Jeśli chcemy zaoszczędzić, to najtańszym pokryciem jest blachodachówka. Gdy chcemy wykonać pokrycie dachówką mamy do wyboru betonową (cementową) lub ceramiczną. Ta pierwsza jest tańsza, ta druga bardziej trwała – wizualnie wiele się od siebie nie różnią.

Aby uzyskać stan surowy otwarty nie trzeba jednak wykonywać od razu pokrycia dachowego. Wystarczy wykonać więźbę, pokryć krokwie membraną paroprzepuszczalną i zabezpieczyć kontrłatami. W takim stanie nasza budowa może spokojnie przezimować do wiosny, kiedy warunki atmosferyczne pozwolą na dalsze prace.

Dom przy Cyprysowej 15 S3 - www.galeriadomow.pl

Ostatnie, lecz nie mniej ważne - okna i drzwi

Pozostały nam okna i drzwi. Wydawać by się mogło, że to najmniejszy problem, ale jeśli chodzi o koszty wykonania stolarki, to ceny mogą się różnić kolosalnie. Aby zamknąć stan surowy należy zabezpieczyć wnętrze przed zgubnym wpływem warunków atmosferycznych, czy nieproszonych gości. Zamknięcie otworów okiennych, drzwiowych i bramy garażowej (jeśli posiadamy garaż) to finał prac budowlanych – pozostanie tylko wykończenie wnętrza. W najtańszym wariancie stolarki wybór paść musi na okna PCV i drzwi z marketu budowlanego. Jeśli chcemy np. podnieść wydajność energetyczną naszego domu, zredukować straty ciepła, czy wzbogacić estetykę wyglądu zewnętrznego, warto zdecydować się na inne materiały. Najcieplejsze, najbardziej trwałe i eleganckie są okna aluminiowe i drewniane. Wybór materiału zależy od indywidualnych decyzji. Projekty domów nowoczesnych są bardziej wymagające. Do dużych przeszkleń, witryn stałych, przesuwnych drzwi w systemie HS, poleca się wybór stolarki aluminiowej. Jest trwała, odporna na deformację i możliwa do polakierowania na dowolny kolor z palety RAL, lub nawet taki imitujący drewno.

Koszt kompletnej stolarki do domu jednorodzinnego może wynosić 12 lub 50 tysięcy złotych. Tu również wiele zależy od tego, jaki projekt domu wybierzemy.

Dom przy Rubinowej 6 - www.galeriadomow.pl

Zakończyliśmy prace budowlane na stanie surowym zamkniętym. Projekt domu stał się realnym budynkiem. Mamy wymurowane ściany, przykryty dach i zamontowaną stolarkę okienną i drzwi. Nasz dom jest bezpieczny. Dalsze prace będziemy wykonywać już wewnątrz budynku. Dobór mebli, armatury, sprzętów AGD i RTV, kotła grzewczego, kominka i innych elementów wystroju naszego domu to nasza prywatna sprawa. Tu również możemy, albo iść po kosztach, albo zdecydować się na wyższej klasy sprzęt. Ile w efekcie końcowym będzie kosztował nasz dom zależy tylko od nas. Najważniejsze, ze na tym etapie nasz dom jest prawdziwy, możemy do niego wejść i się w nim zamknąć. To naprawdę wiele. Pierwsze poczucie własności, wolności i niezależności. Dalsze etapy mogą przebiegać spokojniej i według ustalonego przez nas rytmu. Możemy nawet wprowadzić się na parter, a poddasze wykończyć kiedy pozwoli na to domowy budżet. Nasz dom już stoi – i to jest najważniejsze.

Materiał Promocyjny

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA