Uchwała może określać: wysokość, zasady ustalania i rozliczania dotacji

Rada gminy, nie może w uchwale dotacyjnej dowolnie kształtować przeznaczenia dotacji, ponieważ wynika ono wprost z ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Publikacja: 18.12.2018 04:10

Uchwała może określać: wysokość, zasady ustalania i rozliczania dotacji

Foto: Adobe Stock

- Rada gminy zamierza zmienić zasady udzielenia dotacji na żłobki. Planowane są zapisy, które określą konkretne cele przeznaczenia dotacji, z wyłączeniem np. wydatków inwestycyjnych i dodatkowo wymóg spisu dzieci korzystających ze żłobków. Czy będzie to dobre rozwiązanie?

Czytaj także: Uchwała w sprawie zasad przekazywania dotacji

Odpowiadając na pytanie, należy odnieść się do przepisów ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (dalej: o.p.n.d.w.). Kluczowe znaczenie ma tu art. 60 tej ustawy. Wynika z niego m.in., że podmioty prowadzące żłobek lub klub dziecięcy lub zatrudniające dziennych opiekunów mogą otrzymać - na dziecko objęte opieką w żłobku lub klubie dziecięcym, lub przez dziennego opiekuna - dotację celową z budżetu gminy. W ust. 2 postanowiono, zaś, że wysokość i zasady ustalania oraz rozliczania dotacji celowej, w tym kategorie dzieci, na które przyznawana jest dotacja, określa rada gminy w drodze uchwały. W uchwale można określić, że dotacja może zostać przyznana również na dzieci zamieszkałe na terenie innej gminy niż gmina przyznająca dotację.

Z redakcji ww. przepisów wynika więc, że ustawodawca nie zobligował gmin do podejmowania wspomnianych uchwał dotacyjnych, lecz pozostawił im w tym zakresie swobodną decyzję. Co jednak istotne, swoboda co do podjęcia uchwały, nie oznacza, że jej zawartość może być kształtowana bez uwzględnienia wymogów wynikających z ww. ust. 2. Rada gminy musi bowiem przestrzegać zakresu upoważnienia ustawowego, a w praktyce może stanowić w uchwale tylko o: wysokości, zasadach i rozliczaniu dotacji.

Skoro tak, to stanowienie w każdej innej sferze poza ww., stanowić będzie naruszenie kompetencji wynikającej z powyższych przepisów.

Takie zapatrywanie będzie również aktualne wobec sugerowanej propozycji gminy, odnośnie wprowadzenia do uchwały żłobkowej zapisów wykluczających np. wydatki inwestycyjne. W zbliżonym zakresie przedmiotowym stanowisko zajęło Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowe w Lublinie (uchwała Nr 131/2018 z 19 listopada 2018 r.). Wskazano tam m.in.: „Postanowienia modyfikujące przepisy ustawy, wykraczają poza delegację ustawową zawartą w art. 60 ust. 2 ustawy, w myśl której rada gminy określa w drodze uchwały wysokość i zasady ustalania oraz rozliczania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki, kluby dziecięce lub zatrudniających dziennych opiekunów oraz dziennych opiekunów prowadzący działalność na własny rachunek".

W podanym zakresie warto również odnotować stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie w wyroku z 18 września 2015 r. (sygn. akt. I SA/Lu 840/15). W orzeczeniu tym podkreślono: „Ustawodawca w art. 10 o.p.n.d.w. określił zadania żłobka i klubu dziecięcego, do których zaliczył w szczególności: zapewnienie dziecku opieki w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych (pkt 1), zagwarantowanie dziecku właściwej opieki pielęgnacyjnej oraz edukacyjnej, przez prowadzenie zajęć zabawowych z elementami edukacji, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka (pkt 2) oraz prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych, uwzględniających rozwój psychomotoryczny dziecka, właściwych do wieku dziecka (pkt 3)". Finalnie zaś wskazano: „Określenie celów, na jakie dotacja ma być wykorzystana z przekroczeniem delegacji ustawowej a nadto w zakresie innym, niż ustawodawca uczynił to w ustawie powoduje, że przepis ten powinien być wyeliminowany z obrotu prawnego, co w zaskarżonym rozstrzygnięciu nadzorczym zostało uczynione".

Z powyższego wynika więc, że rada gminy, nie może w uchwale dotacyjnej swobodnie kształtować przeznaczenia dotacji, to bowiem sfera wynika wprost z samej ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Podobnie krytycznie odnieść się należy do propozycji wprowadzenia - wymogu składania spisu z danymi osobowymi dzieci korzystających z ww. form opieki. W tym względzie przywołać można stanowisko podane w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 23 czerwca 2016 r. (sygn. akt I SA/Łd 407/16) gdzie podkreślono: Wystarczającym, do ustalenia kwoty dotacji jest podanie liczby podopiecznych. To, czy podmiot ubiegający się o dotację wskaże określoną liczbę osób i dodatkowo każdą z nich wymieni z imienia i nazwiska oraz poda datę urodzenia nie ma znaczenia dla ustalenia wysokości dotacji.

Dodatkowo, pozyskiwanie takich danych może być niezgodne z nowymi regulacjami tzw. RODO, czyli rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)z dnia 27 kwietnia 2016 r. (DzUrz UE.L Nr 119, str. 1). Można zatem uznać, że pozyskiwanie danych w postaci imion i nazwisk dzieci, będzie nieadekwatne do potrzeb realizacji zapisów uchwały dotacyjnej, a zarazem będzie wykraczać poza delegację ustawową dla rady gminy z ww. art. 60 ust. 2 wspomnianej ustawy.

—Marcin Nagórek, radca prawny

WNIOSEK

Z opisanych wyżej przyczyn, proponowane zmiany w uchwale dotacyjnej, z dużym prawdopodobieństwem zostaną zakwestionowane przez organ nadzoru, jakim w tym przypadku jest regionalna izba obrachunkowa.

podstawa prawna:Ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 603 ze zm.)

- Rada gminy zamierza zmienić zasady udzielenia dotacji na żłobki. Planowane są zapisy, które określą konkretne cele przeznaczenia dotacji, z wyłączeniem np. wydatków inwestycyjnych i dodatkowo wymóg spisu dzieci korzystających ze żłobków. Czy będzie to dobre rozwiązanie?

Czytaj także: Uchwała w sprawie zasad przekazywania dotacji

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe