fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek walutowy może utrudnić życie nowej RPP

Fotorzepa
Jeśli złoty będzie się nadal osłabiał, przewidywane przez ekonomistów obniżki stóp przez RPP w nowym składzie mogą się nie ziścić.

Scenariusz obniżek stóp procentowych przez nową Radę Polityki Pieniężnej, która ukonstytuuje się w lutym, zyskał w ostatnich miesiącach dużą popularność wśród ekonomistów. Obecnie czterech na pięciu z nich spodziewa się poluzowania polityki pieniężnej przed połową 2016 r. Osłabienie złotego z ostatnich tygodni może jednak unieważnić ten scenariusz.

Od początku grudnia złoty osłabił się wobec euro o blisko 2 proc. W efekcie po raz pierwszy od grudnia ub.r. kurs euro znalazł się w okolicy 4,34 zł. – Gdy w październiku wprowadzaliśmy obniżki stóp do naszych prognoz, za jeden z czynników, który może je powstrzymać, przyjmowaliśmy osłabienie złotego. Ale deprecjacja musiałaby być głębsza, kurs euro musiałby dojść w okolice 4,50 zł – mówi Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK.

Jak tłumaczy, obniżka stóp w warunkach słabnącego złotego byłaby mniej prawdopodobna, bo mogłaby potęgować zawirowania na rynku walutowym. Deprecjacja po...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA