fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Urósł udział kredytów frankowych ze stwierdzoną utratą wartości

Adobe Stock
Ogólny wskaźnik spłacalności hipotek frankowych pogarsza się, ale biorąc pod uwagę rok udzielenia, wciąż jest lepszy niż kredytów złotowych.

W latach 2018 i 2019 udział hipotek frankowych ze stwierdzoną utratą wartości był stabilny i wynosił ok. 3,4 proc. (na koniec roku było to 3,36 proc.), ale z miesiąca na miesiąc powoli rósł, a przyspieszenie widoczne jest szczególnie od marca – wynika z danych KNF.

Na koniec września wskaźnik wyniósł 3,92 proc. w porównaniu z 2,01 proc. kredytów złotowych. Lepsze odczyty tego wskaźnika dla kredytów w rodzimej walucie wynikają z faktu, że hipoteki we frankach nie są już udzielane na dużą skalę, począwszy od 2009 r. włącznie, a niemal wcale nie są sprzedawane od 2012 r.

Portfel ten więc starzeje się: nie przybywa nowych, najlepiej spłacanych kredytów, więc zaniża to wskaźnik należności z utratą wartości.

Odwrotnie jest w przypadku hipotek złotowych, które świetnie się sprzedają, co przekłada się na dopływ dobrze spłacanych kredytów i obniża wskaźnik nieregulowanych. Skąd jednak wzrost w miarę stabilnego do tej pory wskaźnika nieregulowanych hipotek frankowych w tym roku? Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest umocnienie szwajcarskiej waluty na początku pandemii. W mniejszym stopniu mogło o tym zdecydować zaprzestanie spłat przez część frankowiczów, którzy zamierzają pójść do sądu, podważając klauzule przeliczeniowe w umowie.

– Analizując spłacalność kredytów hipotecznych, trzeba wykorzystać podejście tzw. vintage – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej. Z danych BIK wynika, że w ujęciu vintage (pokazuje jakość kredytów udzielonych w tym samym roku) szkodowość kredytów frankowych we wszystkich rocznikach jest niższa, czyli lepsza, niż złotowych. Udział kredytów opóźnionych w spłacie w liczbie udzielonych np. w 2007 r. wynosi w złotowych 2,94 proc., a frankowych 2,33 proc.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA