fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT: niektórzy w gminie z osobną deklaracją

VAT
Adobe Stock
Funkcjonujące na poziomie powiatu jednostki takie jak: powiatowy urząd pracy, komenda miejska Państwowej Straży Pożarnej, powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego nie podlegają centralizacji rozliczeń w VAT.

Spór w sprawie powstał po tym jak miasto wystąpił o interpretację podatkową. Konkretnie chodziło o to czy miasto na prawach powiatu do scentralizowanych rozliczeń VAT powinno włączyć wszystkie jednostki budżetowe – w tym te, które nie zostały przez miasto utworzone – czy też niektóre z nich powinny nadal rozliczać się odrębnie.

Miasto uważało, że od 1 stycznia 2017 r. wszystkie jednostki budżetowe nie powinny być traktowane jako odrębni podatnicy VAT, ale być włączone do scentralizowanych rozliczeń VAT. Jednostki budżetowe miasta spełniają bowiem wszystkie warunki i przesłanki przesądzające o tym, że nie wykonują one w sposób samodzielny działalności gospodarczej.

Czytaj także: Kiedy gmina jest podatnikiem VAT

Fiskus zgodził się, że centralizacji podlegają takie jednostki miasta jak dom pomocy społecznej, dom dziecka, dom kultury czy szkoły. Ale już nie Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (PINB), Komenda Miejska Państwowej Straży Poż...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA