fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wyrok NSA ws. statusu Warszawy jako podatnika VAT

Adobe Stock
W zakresie w jakim miasto działa w charakterze organu władzy publicznej, nie realizuje działalności gospodarczej i pozostaje poza systemem VAT, nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z tą formą realizacji zadań ustawowych.

Sprawa dotyczyła statusu podatkowego stolicy, a chodziło o VAT. We wniosku o interpretację podkreśliła, że jej sytuacja jest wyjątkowa. Jest gminą mającą status miasta na prawach powiatu, w związku z czym realizuje zadania należące zarówno do właściwości samorządu gminnego, jak i powiatowego. Jednocześnie, stosownie do przepisów o ustroju miasta stołecznego, oprócz zadań przewidzianych przepisami dotyczącymi samorządu gminnego i samorządu powiatowego, wykonuje zadania wynikające ze stołecznego charakteru miasta.

Warszawa chciała się upewnić czy realizacja wszystkich zadań ustawowych stanowi działalność gospodarczą zdefiniowaną w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT? Sama uważała, że tak.

Tego stanowiska nie potwierdził jednak fiskus. Przypomniał, że organ władzy publicznej może być uznany za podatnika VAT w dwóch przypadkach tj. gdy: wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań oraz wykonuje czynności mieszczące się w ramach ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA