fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustalanie opłaty targowej na nowy rok

Fotorzepa / Marian Zubrzycki
Dopuszczalne będzie określenie wynagrodzenia za inkaso ze zróżnicowaną jego wysokością, natomiast stanowienie o opłatach za rezerwację miejsca targowego – już nie.

- Na najbliższej sesji rady miejskiej radni będą podejmowali uchwałę w sprawie opłaty targowej na nowy rok. W projekcie uchwały burmistrza znalazły się m.in. zapisy dotyczące inkasa – 5 proc. dla pobranych kwot opłaty do 20 tys.  zł miesięcznie i 10 proc. dla pobranych kwot do 50 tys. zł. Poza tym planuje się opłaty za rezerwację miejsc na targowiskach dla stałych kupców np. 500 zł za miesiąc. Czy będą to legalne rozwiązania? Czy regionalna izba obrachunkowa może je podważyć?

Przed dokonaniem merytorycznej oceny planowanych rozwiązań, warto przypomnieć art. 94 Konstytucji RP. Wynika z niego, że organy samorządu terytorialnego oraz terenowe organy administracji rządowej, na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie, ustanawiają akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze działania tych organów. Zasady i tryb wydawania aktów prawa miejscowego określa ustawa. Zasada ta powinna mieć kluczowe znaczenie dla organów gminy uczestniczących w pro...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA