- Mamy podatnika, który zalega z podatkiem od środków transportowych (łącznie na ponad 10 tys. zł). Uważa jednak nie jest zobowiązany do płacenia podatku, bo pojazdy są zajęte w egzekucji przez komornika (dłużnik nimi nie dysponuje) i pewnie będą sprzedane. Zbliża się koniec roku a wójt zamierza wydać decyzję o wysokości zobowiązania podatkowego. Czy będzie to właściwe rozwiązanie?
Analiza pytania wymaga odniesienia się do regulacji ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. I tak, skoro mowa jest o podatku od środków transportowych przybliżyć należy treść przepisów dotyczących tego podatku. W art. 8 ustawodawca zawarł zamknięty katalog ww. środków podlegających podatkowi.
Czytaj też:
Podatek od środków transportu - kiedy trzeba płacić
Czy trzeba płacić podatek za spalony samochód?
Z punktu widzenia pytania istotne znaczenie mają jednak regulacje art. 9 ust. 1, 4 5-6 ww. ustawy. Wynika z nich m.in., że obowiązek po...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.