fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy trzeba płacić podatek od środków transportu za pojazdy zajęte przez komornika?

Adobe Stock
Zajęcie środka transportowego w ramach prowadzonego postępowania egzekucyjnego nie skutkuje wygaśnięciem obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych ciążącego na właścicielu tego środka.

- Mamy podatnika, który zalega z podatkiem od środków transportowych (łącznie na ponad 10 tys. zł). Uważa jednak nie jest zobowiązany do płacenia podatku, bo pojazdy są zajęte w egzekucji przez komornika (dłużnik nimi nie dysponuje) i pewnie będą sprzedane. Zbliża się koniec roku a wójt zamierza wydać decyzję o wysokości zobowiązania podatkowego. Czy będzie to właściwe rozwiązanie?

Analiza pytania wymaga odniesienia się do regulacji ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. I tak, skoro mowa jest o podatku od środków transportowych przybliżyć należy treść przepisów dotyczących tego podatku. W art. 8 ustawodawca zawarł zamknięty katalog ww. środków podlegających podatkowi.

Czytaj też:

Podatek od środków transportu - kiedy trzeba płacić

Czy trzeba płacić podatek za spalony samochód?

Z punktu widzenia pytania istotne znaczenie mają jednak regulacje art. 9 ust. 1, 4 5-6 ww. ustawy. Wynika z nich m.in., że obowiązek po...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA