Nadpłaty VAT są opodatkowane

Nadpłaty VAT, o które samorządy wystąpiły po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, są oprocentowane.

Publikacja: 04.10.2017 08:08

Nadpłaty VAT są opodatkowane

Foto: 123RF

Tak uznał we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. To druga seria orzeczeń potwierdzających prawo gmin do oprocentowania nadpłat powstałych w wyniku korekt wymuszonych centralizacją VAT – po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE).

Żmudna centralizacja

Sprawa dotyczyła jednej z lubelskich gmin. Konkretnie chodziło o korekty deklaracji VAT za styczeń–kwiecień i lipiec–grudzień 2011 r. oraz wszystkie miesiące 2012 r. Ich podstawą był wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który ostatecznie potwierdził, że podatnikiem VAT jest tylko gmina (C-276/14).

W gminie przeprowadzono żmudny proces centralizacji rozliczeń jej zakładów oraz jednostek budżetowych. Efektem, odzwierciedlonym w korektach deklaracji, były m.in. nadpłaty VAT.

Fiskus oddał nadpłacony VAT, ale bez odsetek. Jego zdaniem zwrot nadpłaty nie powstał w wyniku orzeczenia TSUE. Urzędnicy przekonywali, że centralizacja rozliczeń gminy jest oparta na dwóch uchwałach NSA: z 24 czerwca 2013 r. dotyczącej jednostek budżetowych i z 26 października 2015 r. w sprawie statusu zakładów budżetowych.

Samorządowcy nie dali za wygraną i zaskarżyli odmowy przyznania odsetek. Ta decyzja okazała się słuszna, bo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie przyznał im rację. Zauważył, że zarówno w 2011 r., jak i w latach następnych ugruntowane było stanowisko sądów i fiskusa, iż gminne jednostki i zakłady budżetowe są podatnikami VAT. Wyrok TSUE przesądził o nieprawidłowości tej wykładni, a nadpłata VAT jest jego konsekwencją. Zdaniem WSA wykładnia forsowana przez fiskusa doprowadza do tego, że państwo czerpie korzyści z wadliwej implementacji prawa UE. Podatnik nie mógł bowiem dysponować nadpłaconym VAT.

Państwo korzystało

Zdaniem WSA brak oprocentowania takiej nadpłaty sprawia, że budżet nieodpłatnie dysponował środkami podatnika, który ponosił koszty wadliwej implementacji. Korzystną dla gmin wykładnię potwierdził NSA.

Jak tłumaczyła sędzia NSA Danuta Oleś, skład orzekający nie miał wątpliwości, że sporne nadpłaty powstały w związku z wyrokiem TSUE. To oznacza, że należą się od nich pełne odsetki (art. 78 § 5 pkt 1 lub 2 ordynacji podatkowej).

NSA w pełni podzielił stanowisko zaprezentowane już w wyrokach z września (I FSK 668/17, I FSK 323/17). Wynika z nich, że nadpłata powstała w wyniku korekty (w ramach centralizacji) rozliczeń za okresy sprzed podjęcia przez gminę rozliczenia VAT wraz ze wszystkimi jednostkami i stanowi nadpłatę z art. 74 § 1 ordynacji podatkowej powstałą po orzeczeniu TSUE.

Wyroki są prawomocne.

sygnatura akt: I FSK 929-930/17

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: a.tarka@rp.pl

Opinia

Adam Bartosiewicz, radca prawny, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL

Stanowisko NSA, że sporne nadpłaty powstały w wyniku orzeczenia TSUE, jest słuszne. Owszem, pierwsza w sprawie wydana została uchwała NSA. Dotyczyła ona jednak tylko jednostek budżetowych, pomijając zakłady budżetowe. Nie usunęła też wątpliwości, bo w tej samej sprawie NSA wystąpił z pytaniem do TSUE. Ostatecznie zatem wszelkie wątpliwości usunęło dopiero orzeczenie TSUE. Ponadto fiskus w swoich komunikatach już po uchwale NSA, ale przed wyrokiem TSUE podkreślał, że do czasu jego wydania nie ma podstaw do zmian rozliczeń VAT w gminach. A kto sieje wiatr...

Tak uznał we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. To druga seria orzeczeń potwierdzających prawo gmin do oprocentowania nadpłat powstałych w wyniku korekt wymuszonych centralizacją VAT – po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE).

Żmudna centralizacja

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe