fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy rada miasta może wbrew woli burmistrza zmienić uchwałę budżetową?

Fotorzepa, Robert Gardzin?ski Robert Gardzin?ski
Organ stanowiący, uchwalając zmiany uchwały budżetowej na podstawie projektu organu wykonawczego, nie jest uprawniony do wprowadzania zmian nieobjętych tym projektem.

- Rada miasta, wbrew woli burmistrza, przyjęła zmiany w uchwale budżetowej. Wprowadziła do budżetu nowe zadanie inwestycyjne (budowa drogi) przeznaczając na to środki z innego zadania, które było w projekcie uchwały budżetowej przygotowanej przez wójta (rozbudowa przedszkola). Czy naruszono kompetencje burmistrza? Rada uważa, że w okresie epidemii mogła tak postąpić. Czy burmistrz może interweniować w regionalnej izbie obrachunkowej?

W związku z okresem epidemii wywołanej COVD-19 wprowadzono wiele różnych rozwiązań prawnych. Nie dotyczyły one jednak rozszerzenia uprawnień organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego, a zasadniczo rozszerzały uprawnienia organów wykonawczych. Chodzi o regulacje tzw. tarczy antykryzysowej (np. art. 15zn – przyznający organom wykonawczym wiele uprawnień „decyzyjnych" m.in. w zakresie zmian budżetu).

Czytaj też: Rada gminy: Kto może wnosić projekty uchwał

Odpowiadając na pytanie należy odnieść się do ar...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA