fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Faktoring z zadyszką

123RF
Ożywienie w kredytach bieżących nie powinno zaszkodzić faktorom.

Po dynamicznym wzroście rynku faktoringu w ostatnich pięciu latach, w II kwartale tego roku wyraźnie wyhamowało tempo jego wzrostu (do 13,6 proc., średnia z pięciu lat to 17,5 proc.). Jednocześnie przyśpieszył wzrost kredytów bieżących dla firm niefinansowych (do 4,6 proc.).

Kilka istotnych czynników

– Na obniżenie tempa wzrostu obrotów faktoringowych miało wpływ kilka czynników, m.in. znaczący spadek obrotów faktoringu krajowego niepełnego o 13 proc., dobra sytuacja płynności finansowej polskich przedsiębiorstw, korzystniejsza oferta udzielanych kredytów, ich dostępności oraz ceny rynkowej – wyjaśnia Marcin Pogorzelski, dyrektor sprzedaży PKO Faktoring. Dodaje, że choć rynek faktoringu stał się już dużo bardziej dojrzałym i „oczywistym" rozwiązaniem finansowym na rynku średnich i dużych firm, to jego świadomość jest jeszcze niższa od popularnego kredytu. To kolejny czynnik mogący przemawiać za kredytami.

Eksperci PKO BP wskazują, że biorąc pod uwagę ujemną korelację między tempem wzrostu kredytów bieżących a tempem wzrostu rynku faktoringu, korzystne warunki udzielania kredytów (dostępność i cena) oraz założenie dalszego utrzymania się tempa wzrostu kredytów bieżących, to trendy na rynku kredytowym mogą nieznacznie negatywnie wpływać na tempo wzrostu rynku faktoringu.

– Oba produkty będą wzrastać, ponieważ są komplementarne, wraz ze wzrostem finansowania obrotowego rośnie skala przychodów przedsiębiorstw, a zatem i należności, które są bazą do faktoringu. Dobra koniunktura gospodarcza i sytuacja przedsiębiorstw zachęca faktorów do podejmowania większego ryzyka transakcyjnego, dzięki czemu udział w faktoringu pełnym, zarówno krajowym, jak i eksportowym, rośnie. Wpłynie to na rozwój tego obszaru i zwiększenie popularności tej formy finansowania – uważa Pogorzelski.

Optymizm w branży

– Wzrost obrotów faktoringowych w II kwartale mimo spadku nadal był dwucyfrowy. W całym bieżącym roku spodziewamy się podobnego wyniku – mówi Sebastian Grabek ze Związku Faktorów. W 2016 r. obroty urosły o blisko 18 proc.

Dodaje, że głównym motorem wzrostu sektora powinien być nadal faktoring pełny (23 proc. wzrostu w I półroczu 2017 r.), który oprócz finansowania daje firmom zabezpieczenie przed ryzykiem braku zapłaty ze strony kontrahentów. Rozwojowi faktoringu ma sprzyjać również szacowane szybsze tempo wzrostu gospodarczego w II półroczu 2017 r. – Faktoring jako łatwiej dostępne źródło finansowania niż np. kredyt jest dobrym rozwiązaniem dla firm z dynamicznie rosnącą sprzedażą. Nie odnotowujemy natomiast istotnych czynników, które mogłyby mieć wpływ na hamowanie wzrostu rynku. Jedynym znakiem zapytania mogą być skutki wprowadzenia podzielonej płatności (tzw. split payment). Dążymy jednak do tego, aby nie miały one negatywnego wpływu na rynek – dodaje Grabek.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA