fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Wielka ucieczka z funduszy hedgingowych dla mas

AFP
Aż 30 miliardów dolarów odpłynęło w pierwszym półroczu z funduszy hedgingowych adresowanych do zwykłych ludzi. Zazwyczaj takie strategie inwestycyjne zarezerwowane są dla wyrobionych graczy.

Ten eksodus , największy od kryzysu finansowego z 2008 roku, spowodowały kłopoty części funduszy w Europie. Chodzi o tzw płynne alternatywne fundusze.

W normalnych okolicznościach nie powinno być problemu, ponieważ w odróżnieniu od tradycyjnych funduszy hedgingowych płynne alternatywne fundusze są bardziej regulowane i często oferują inwestorom możliwość codziennego wycofania pieniędzy.

Ale , jak zauważa Bloomberg, po doskonałej dekadzie, kiedy takie fundusze pięciokrotnie zwierzyły aktywa, niektóre spośród nich zaangażowały się w inwestycje z których trudno było się szybko wycofać.

- Znowu doświadczamy tego samego. Ludzie podejmują ryzyko, którego powinni unikać. – wskazuje Michele Gesualdi, strateg inwestycyjny w Kairos Investment Management. Jego zdaniem niedopasowanie płynności (liquidity mismatch) będzie jedną z przyczyn następnego kryzysu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA