fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Samorządy zwolnione z obciążeń administracyjnych

AdobeStock
Wykonywana przez gminy działalność w zakresie edukacji publicznej i opieki społecznej nie podlega VAT. Ważne jest jednak spełnienie odpowiednich warunków.

Ministerstwo Finansów opublikowało interpretację ogólną (nr PT1.8101.3.2019) w sprawie VAT od realizacji zadań publicznych w zakresie edukacji publicznej oraz pomocy społecznej, nałożonych na jednostki samorządu terytorialnego odrębnymi przepisami.

Dotychczas w interpretacjach indywidualnych administracja skarbowa uznawała, że działalność w zakresie edukacji i opieki społecznej podlega VAT, ale jest zwolniona z podatku. W interpretacji ogólnej ministerstwo zajęło jednak stanowisko, że czynności te co do zasady pozostają poza VAT. Dla samorządów to znacząca różnica, ponieważ czynności zwolnione należy raportować, w przeciwieństwie do tych pozostających poza VAT. Konieczne jest jednak spełnienie odpowiednich warunków.

Czytaj także: Czy szkolenia online dla pracowników samorządu terytorialnego są zwolnione z VAT

Ministerstwo wyjaśnia, że aby określić na gruncie VAT konsekwencje czynności wykonywanych przez jednostkę samorządu terytorialnego, należy ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA