Oferty otwarte, ale pieniędzy w budżecie gminnym nie ma

Czy można unieważnić przetarg z powodu zmian dokonanych w budżecie gminy dokonanych po jego rozpisaniu? Na jaką odpowiedzialność naraża się gmina i wójt?

Aktualizacja: 02.09.2022 09:18 Publikacja: 14.06.2021 17:15

Oferty otwarte, ale pieniędzy w budżecie gminnym nie ma

Foto: AdobeStock

W podwarszawskim Pruszkowie doszło do ciekawej sytuacji z zakresu prawa zamówień publicznych. 30 grudnia 2020 r. miasto rozpisało przetarg na jedno z zadań inwestycyjnych przewidzianych do realizacji w 2021 r. Postępowanie rozpoczęto w momencie kiedy miasto nie miało budżetu zgodnego z Wieloletnią Prognozą Finansową. Wiadomo było, że oba dokumenty w krótkim czasie będą musiały zostać uzgodnione.

29 stycznia 2021 r. otwarto oferty w przetargu. Cena zaproponowana przez jednego z wykonawców była niższa od kwoty, którą zamierzał przeznaczyć na wykonanie inwestycji zamawiający. Z uwagi na niepewną sytuację finansową miasta przetargu nie rozstrzygnięto . Jednocześnie zastrzeżono odpowiednio długi termin związania ofertą.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów