Europejski Ośrodek Przestępczości Finansowo-Gospodarczej powstanie przy Europolu, unijnym urzędzie kontroli przestrzegania prawa, zatrudni 65 analityków, którzy będą zbierać i wymieniać informacje wywiadowcze.

- Pandemia COVID-19 osłabiła nasze gospodarki i stworzyła nowe słabe punkty, w których może pojawić się nowa przestępczość — powiedziała w Brukseli szefowa Europolu, Catherine De Bolle. Dodała, że ośrodek skupi się na zwalczaniu prania pieniędzy, na ściganiu oszustw i korupcji, których liczba zwykle rośnie w czasach kryzysu gospodarczego;.

Europol podał, że takie sektory jak budownictwo, branża hotelowa, podróże i turystyka są bardziej narażone na przenikanie do nich albo na przejmowanie nimi kontroli przez przestępców w czasie kryzysu gospodarczego, gdy firmy starają się przetrwać złą passę. Subwencje przyznawane w okresie pandemii „będą również interesować przestępców, zainteresowanych defraudowaniem publicznych pieniędzy". Rośnie też liczba oszustw dotyczących sprzętu medycznego — odnotowuje Reuter.

Analitycy Europolu pomogą władzom 27 krajów Unii w prowadzeniu śledztw dotyczących przestępstw finansowych i w wymianie informacji wywiadowczych. Ośrodek będzie też pomagać w konfiskowaniu korzyści osiąganych z działalności przestępczej, obecnie w Europie jest to zaledwie 1 proc.— szacuje Europol.