fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Dotacje unijne na produkcję dronów

123RF
O 50 mln zł będą mogli powalczyć przedsiębiorcy związani z branżą bezzałogowych statków powietrznych i platform oraz technologii służących do ich rozwoju. A wszystko za sprawą programu INNOSBZ, który jest finansowany z działania 1.2 „Sektorowe programy B+R” programu „Inteligentny rozwój”.

To już kolejny po INNOLOT, INNOMED, INNOCHEM, INNOTEXTILE, INNOSTAL i GAMEINN program Narodowego Centrum Badań i Rozwoju finansowany w ramach działania 1.2 „Sektorowe programy B+R" programu „Inteligentny Rozwój". Tak jak wszystkie wymienione, także INNOSBZ ma współfinansować prace badawcze oraz rozwojowe realizowane przez przedsiębiorców lub ich konsorcja. Tym razem chodzi o projekty związane z rozwojem dronów, innych latających maszyn bezzałogowych, platform lądowych i wodnych, a także technologii i systemów do ich obsługi i wspomagania procesów ich wykorzystywania.

NCBiR planuje przeznaczyć 35 mln zł na badania związane z bezzałogowymi statkami powietrznymi klasy mini, VTOL/STOL, krótkiego i średniego zasięgu, MALE i śmigłowcami. Ponadto część tej kwoty wesprze budowę bezzałogowych platform lądowych oraz nawodnych. Kolejne 15 mln zł trafi do firm zajmujących się podsystemami, podzespołami i technologiami dla platform bezzałogowych, m.in. producentów sensorów, systemów łączności i sterowania, analizy i przetwarzania obrazów oraz manipulatorów i efektorów, a także do twórców aplikacji przemysłowych.

INNOSBZ jest odpowiedzią na potrzeby przemysłu i powstał na wniosek WB Electronics w imieniu Polskiej Platformy Technologicznej Systemów Bezzałogowych (PPTSBZ). Zgłaszając program badawczy należy uwzględnić, że jego minimalna wartość w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych wynosi dwa mln zł. Z drugiej strony nie może przekraczać 20 mln zł.

Nabór wniosków rozpocznie się 10 czerwca i będzie prowadzony do 11 lipca. Szczegółowe informacje o konkursie, w tym jego regulamin, wytyczne, kryteria wyboru projektów można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA