fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Po 15 latach argentyński rząd sprzedaje obligacje zagranicznym inwestorom

Argentyna wraca na międzynarodowy rynek długu
Bloomberg
Po 15 latach izolacji argentyński rząd sprzedaje we wtorek obligacje zagranicznym inwestorom.

Popyt na nowe argentyńskie papiery okazał się bardzo duży. Choć ta emisja obligacji jest warta 15 mld dol. (co jest największą w historii wartością długu sprzedawanego w ciągu jednego dnia przez państwo rozwijające się), to łączne zamówienia składane przez inwestorów opiewają na 65 mld dol. Przed aukcją rząd spodziewał się, że rentowność sprzedawanych w ramach tej emisji papierów dziesięcioletnich będzie wynosiła 7,5 proc. To pierwsza emisja argentyńskich obligacji na rynku międzynarodowym odkąd pod koniec 2001 r. Argentyna zbankrutowała.

- Pamiętam bankructwo z 2001 r. i powrót Argentyny na rynki robi na mnie wrażenie. Cieszy serca weteranów rynkowych to, że tak duży kraj powrócił do gry - twierdzi Ray Zuckaro, dyrektor inwestycyjny w amerykańskiej firmie RVX Asset Management.

Powrót kraju na rynek to sukces prezydenta Mauricio Macriego, który objął władzę w grudniu a jego ekipa szybko porozumiała się z grupą wierzycieli, którzy blokowali Argentynie możliwość sprzedawania nowych obligacji. Inwestorzy ci (tzw. fundusze sępie), po bankructwie z 2001 r. tanio skupowali argentyński dług i nie chcieli uczestniczyć w jego restrukturyzacji. Żądali spłaty nominalnej wartości papierów, jakie znalazły się w ich portfelach. Poprzednie argentyńskie władze nie godziły się na ich żądania, więc wierzyciele walczyli w sądach i skutecznie utrudniali Argentynie powrót na rynek. Administracja Macriego, po krótkich negocjacjach, po prostu ich spłaciła.

Według wyliczeń argentyńskiego ministerstwa finansów, ta izolacja kosztowała gospodarkę kraju 120 mld dol. i 2 mln miejsc pracy. Teraz jednak kraj ma szansę na poprawę sytuacji gospodarczej. Nie tylko z powodu zmian politycznych, ale również dzięki poprawie sytuacji na rynkach surowcowych.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA