fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odszkodowanie w formie nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT

Adobe Stock
Przyznanie decyzją administracyjną nieruchomości zamiennej w ramach odszkodowania za przejęcie innej nieruchomości stanowi odpłatną dostawę towarów i podlega opodatkowaniu VAT.

W takiej sytuacji występują dwie odrębne dostawy nieruchomości – pierwsza związana z przeniesieniem z mocy prawa własności nieruchomości w zamian za odszkodowanie i druga związana z przyznaniem nieruchomości zamiennej w ramach odszkodowania – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 lu- tego 2020 r., I FSK 2143/15.

Wniosek o interpretację i stanowisko miasta

Miasto wystąpiło z wnioskiem o wydanie interpretacji w zakresie podatku VAT. We wniosku wskazało, że na mocy decyzji prezydenta miasta dotyczącej realizacji inwestycji drogowej, część nieruchomości należącej do osób fizycznych z mocy prawa stała się własnością miasta. Dotychczasowi właściciele nieruchomości zwrócili się przy tym o przydzielenie im w ramach odszkodowania innej nieruchomości pochodzącej z zasobów miejskich. Miasto wyraziło zgodę na takie rozwiązanie i wydało stosowną decyzję. Na podstawie operatów szacunkowych ustalono, że nieruchomość przeznaczona pod realizację inwestycji drogowe...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA